Już w kwietniu w 5 polskich miastach, w ramach europejskiej trasy koncertowej, zagości w naszym kraju orkiestra z prestiżowego teatru i opery LA SCALA z Mediolanu.

Każdemu ich występowi towarzyszą gorący aplauz i owacje na stojąco. Na swoim koncie mają współpracę z największymi osobowościami muzycznego świata, zarówno dyrygentami takimi jak: Riccardo Muti, Daniel Barenboim, Roberto Abbado, solistami – Marthą Argerich czy  Nathanem Milsteinem. Występowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i teatrach m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Tonhalle w Zurychu, Salle Gaveau w Paryżu czy Sali Koncertowej im. P.I. Czajkowskiego w Moskwie. Znani z ogromnej wirtuozerii i wyszukanego repertuaru muzycy orkiestry kameralnej LA SCALA Chamber Orchestra (znani też jako Cameristi della Scala) już w kwietniu 2016 roku odwiedzą Polskę. W skład zespołu wchodzą wybitni artyści – soliści ze słynnej orkiestry Teatro alla Scala w Mediolanie. Dostojne  brzmienie ich instrumentów znane jest miłośnikom muzyki klasycznej od ponad 30 lat. Program koncertów obejmuje Fantazje na tematy z oper Giuseppe Verdiego, skomponowane przez XIX-wiecznych kompozytorów włoskich. Wśród nich zapomniane i często lekceważone utwory, które w niezwykłej interpretacji muzyków LA SCALA Chamber Orchestra odzyskują dawny charakter i blask. O ogromnym sukcesie orkiestry decydują nie tylko nadzwyczajne umiejętności muzyków pozwalające zrealizować wirtuozowskie partie solowe, lecz także harmonijna współpraca poszczególnych artystów przejawiająca się w uzyskiwaniu niezwykłych walorów brzmieniowych, a co za tym idzie, bogactwo środków wyrazu, mimo niewielkiej obsady. Ciekawe rozwiązania aranżacyjne, szlachetna barwa instrumentów dętych i smyczkowych oraz giętkość frazy melodycznej – muzycy LA SCALA Chamber Orchestra to prawdziwi mistrzowie kształtowania wyszukanej materii dźwiękowej!

Repertuar LA SCALA Chamber Orchestra to najważniejsze utwory skomponowane na orkiestrę kameralną, obejmujące dzieła od XVIII wieku do współczesności. Na szczególną uwagę zasługują nieco zapomniane utwory powstałe ku czci sławnego mistrza opery – Giuseppe Verdiego, które muzycy mediolańskiej orkiestry wykonają przed polską publicznością. Starannie wyselekcjonowany repertuar jest o tyle wyjątkowy, że stanowią go w większości niepublikowane utwory XIX-wiecznych kompozytorów włoskich, które przez długie lata zalegały na zakurzonych bibliotecznych półkach. Artyści reinterpretując Fantazje na tematy najznakomitszych oper Verdiego przywracają im dawną świetność i blask. Zapomniane teksty muzyczne w wieku XIX cieszyły się bowiem ogromną popularnością.

Fantazje z oper Verdiego reprezentują szczególny rodzaj muzyki instrumentalnej, dopuszczający element swobody twórczej i pewną dozę improwizacji. Sposób wydobycia dźwięku uwydatnia całą paletę barw poszczególnych grup instrumentów, prezentując w pełnej krasie akustyczne walory tak oszczędnej orkiestracji. Mediolański zespół w znanym sobie stylu prezentuje najpiękniejsze, liryczne i pełne fantazji melodie z oper Verdiego, koncentrując się na wysokiej jakości muzycznej narracji. Delikatność i przejrzystość struktury dźwiękowej umożliwia śledzenie linii melodycznej nawet muzycznym laikom, wyjątkowo silnie oddziałując na wyobraźnię słuchaczy.

Bycie dobrym kameralistą wymaga nie tyle wirtuozerii solisty, co otwarcia na muzyczny dialog z pozostałymi członkami zespołu, pewnej wrażliwości na ich interpretacje oraz trudnej sztuki osiągania kompromisu. Muzycy mediolańskiej LA SCALA Chamber Orchestra to światowej sławy artyści, którzy w iście mistrzowskim stylu operują szlachetną barwą dźwięku i giętką frazą melodyczną, przenosząc słuchaczy na arystokratyczne dwory. Pełne emocji i pasji fantazje w pełni ukazują ukryte piękno w często niedocenianych kompozycjach. Smaku dodają popisowe partie solowe w mistrzowskim wykonaniu Francesco Manara czy Laury Marzadori. Koncerty LA SCALA Chamber Orchestra to prawdziwa dźwiękowa uczta, która zachwyci każdego miłośnika muzyki!

4 kwietnia 2016r. – Filharmonia Narodowa, Warszawa, godz. 19:00

24 kwietnia 2016r. – Teatr Wielki, Łódź, godz. 18:00

25 kwietnia 2016r. – Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, godz. 19:00

26 kwietnia 2016r. – ICE Kraków, godz. 19:00

27 kwietnia 2016r. – Aula UAM, Poznań, godz. 19:00

2

Zobacz również: