W czwartek, 31 marca, ogłoszono nominacje do 9. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38.

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogli wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz sami czytelnicy. Wybierać należało spośród książek żyjących autorów, napisanych w języku polskim i wydanych w 2015 roku. Nominacje można było zgłaszać w czterech kategoriach: literatura piękna – proza, literatura piękna – poezja, literatura dziecięca – tekst i ilustracje, edycja warszawska.

Zgłoszono 350 tytuły w czterech kategoriach.  Aż 149 zgłoszono w kategorii proza, w kategorii poezja – 93 tytuły, literatura dziecięca – 66 oraz edycja warszawska – 42.

Wstępne wyniki badań czytelnictwa w Polsce za 2015 rok, które są realizowane przez partnera Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – Bibliotekę Narodową, alarmują, że odsetek osób deklarujących czytanie spadł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tym bardziej i chętniej Warszawa podejmuje działania popularyzujące czytanie prozy, poezji, literatury dziecięcej z pięknymi ilustracjami oraz varsavianów, poprzez docenianie pracy twórców i wydawców. Wyróżnione tytuły zasilą także warszawskie biblioteki, ponieważ zadaniem miasta jest nie tylko promowanie twórczości, ale także ułatwianie mieszkańcom dostępu do kultury – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Jury – pod przewodnictwem Janusza Drzewuckiego w składzie: Grażyna Borkowska, Karolina Głowacka, Joanna Kulmowa, Krzysztof Masłoń, Anna Romaniuk oraz Rafał Skąpski, wybrało spośród 350 nadesłanych książek 12 tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Dodatkowo jury dokona wyboru w kategorii warszawski twórca. Laureata tej najcenniejszej kategorii oraz laureatów pozostałych kategorii poznamy pod koniec kwietnia podczas uroczystej gali.

Każdy z członków naszego jury to indywidualność i osobowość, każdy wniósł do naszego grona swoją wiedzę i doświadczenie, ale także upodobania i słabości, czyli sympatie literackie. Już z tego powodu nie było nam łatwo wybrać po trzy książki w każdej z czterech kategorii. Nie było łatwo również dlatego, że musieliśmy zapoznać się z całym mnóstwem książek, inaczej mówiąc: było w czym wybierać. Zapewne każde z nas, członków jury, żałuje teraz trochę, że jednak do tej czy do tamtej książki nie udało mu się przekonać pozostałych jurorów, ale koniec końców z pełnym przekonaniem stwierdzamy, że nominacje, jakich udzieliliśmy, oddają to, co najciekawsze w polskiej literaturze ubiegłego roku. Są wśród nich utwory reprezentujące różne odmiany poezji czy prozy, ich autorami są twórcy różnych pokoleń. Każdą z tych książek warto przeczytać, trzeba przeczytać – powiedział przewodniczący jury, Janusz Drzewucki.

Tegoroczni nominowani to (w porządku alfabetycznym wg autorów):
W kategorii „proza”:

 • Anna Janko, Mała zagłada, Wydawnictwo Literackie
 • Michał Książek, Droga 816, Wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi
 • Renata Lis, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu, Wydawnictwo Sic!

W kategorii „poezja”:

 • Wojciech Kass, Przestwór. Godziny, Biblioteka „Toposu”
 • Piotr Matywiecki, Którędy na zawsze, Wydawnictwo Literackie
 • Joanna Mueller, Intima thule, Biuro Literackie

W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”:

 • Katarzyna Babis, Maja z księżyca, Wydawnictwo Widnokrąg
 • Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), Poradnia K
 • Katarzyna Ryrych, Król, Wydawnictwo Literatura

W kategorii „edycja warszawska”:

 • Beata Chomątowska, Pałac. Biografia intymna, Wydawnictwo Znak
 • Magdalena Kicińska, Pani Stefa, Wydawnictwo Czarne
 • Magdalena Stopa, Przed wojną i pałacem, Dom Spotkań z Historią

Partnerem Nagrody jest Biblioteka Narodowa.

Patronami medialnymi 9. edycji Nagrody Literackiej są: I Program Polskiego Radia i II Program Polskiego Radia, TVP Warszawa, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita, Magazyn literacki KSIĄŻKI, Miesięcznik Stolica oraz portal lubimyczytac.pl

Źródło: UM Warszawa

Zobacz również: