Coraz więcej Polaków okres świąteczny spędza poza domem. W ten sposób łączymy wypoczynek z czasem spędzonym tylko ze swoimi najbliższymi. Bezkonkurencyjne na Wielkanoc są w tym roku narciarskie Włochy.

Z danych biur turystycznych wynika, że z roku na rok coraz więcej rodaków decyduje się spędzić Wielkanoc poza granicami kraju.

Niemal co piąty zaplanował egzotyczną wyprawę – najpopularniejsze kierunki to Kuba, Tajlandia, Chiny i Emiraty Arabskie.

Bezkonkurencyjne na Wielkanoc są w tym roku narciarskie Włochy, gdzie wybiera się 21 proc ogółu zamierzających spędzić święta za granicą z biurami podróży. Na drugim miejscu jest Austria – to 14 proc. turystów.

Za świąteczny wypoczynek we Włoszech narciarz płaci ok. 900 zł, w Austrii natomiast – ok. 1500 zł.

W segmencie wyjazdów pod palmy zaszły duże zmiany. Egipt, główny kierunek wielkanocnych wyjazdów, spadł bowiem teraz na 5. miejsce.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu, z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym oraz Szarm el-Szejk na Półwyspie Synaj.

Najpopularniejszy obecnie „plażowy” kierunek to Wyspy Kanaryjskie. Są nieco droższe niż w poprzednią Wielkanoc (koszt, jaki ponosi przeciętny turysta wzrósł z ok. 2700 zł do ok. 2800 zł) ale ten czas chce tam spędzić 13 proc. wyjeżdżających z biurami podróży – czytamy w raporcie.

Wyjątkowo duży odsetek polskich turystów chce również spędzić Wielkanoc na drugim końcu świata. Egzotyczne wyprawy zarezerwowało ponad 20 proc. klientów Travelplanet.pl. Bezkonkurencyjna pod względem popularności jest Kuba.

Drugi popularny egzotyczny kierunek to Tajlandia.
Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych radzi w rozmowie z Polskim Radiem, by szukając ofert na własną rękę sprawdzać organizatorów wycieczek. Sprawdzajmy, czy dany organizator jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki. Można to zweryfikować na stronie Ministerstwa Sportu.

Można też od razu dowiedzieć się jakie ma gwarancje bankowe. Ważne też, by w przypadku wyjazdów krajowych wpłacać zaliczki tylko sprawdzonym przedsiębiorcom.

 

Zobacz również: