Na licytacji organizowanej 20 marca 2016 r. przez Dom Aukcyjny Agra-Art, zostaną wystawione na sprzedaż 104 dzieła sztuki tradycyjnej. Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się na licytacji wybitnego obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego „Kulig. Litewska sanna” stworzonego przed 1883 rokiem. Wartość płótna oceniana jest na 1,2 mln-1,5 mln zł, a jego cena wywoławcza wynosi 900 tys. zł.

Tuż po namalowaniu obraz został zakupiony przez amerykańskiego kolekcjonera i jako część prywatnej kolekcji był prezentowany na Światowej Wystawie w Chicago w 1893 roku, zorganizowanej z okazji 400-lecia odkrycia Ameryki. „Kulig” pozostał w amerykańskiej kolekcji do lat 70-tych XX w., następnie został sprzedany na aukcji w Sotheby’s do prywatnych zbiorów niemieckich.

Na tej samej wystawie w Chicago eksponowane było również drugie z wyjątkowych arcydzieł tej licytacji – „Z czasów feudalnych – Ius Primae Noctis” pędzla Franciszka Żmurki, przedstawiające zwyczaj, wedle którego feudalny pan mógł spędzić pierwszą noc ze świeżo poślubioną żoną poddanego.

Imponujących rozmiarów płótno (160 x 197 cm), podobnie jak obraz Wierusza, pozostawało w zbiorach amerykańskiego kolekcjonera i na marcowej aukcji – jako jedno z najbardziej znanych na świecie dzieł Żmurki – zostanie wystawione na sprzedaż z ceną wywoławczą 290 tys. zł.

Kolejnym obrazem oferowanym 20 marca będzie „Autoportret” Jacka Malczewskiego. Wchodził on w skład kolekcji krakowskiego mecenasa sztuki i właściciela słynnej restauracji „Hawełka”, Franciszka A. Macharskiego. Następnie przeszedł w ręce Leopolda – ojca kardynała Franciszka Macharskiego. Cena wywoławcza obrazu wynosi 400 tys. zł.

Wystawy przed aukcją w galeriach Agry przy ul. Wilczej 55 w Warszawie czynna w godz. 11:00-18:00, w sobotę 11:00-15:00. Aukcja odbędzie się 20 marca 2016, o godz. 19:00 w galerii przy ul. Wilczej 55.

Więcej informacji na: www.agraart.pl

Źródło: Dom Aukcyjny Agra-Art

Zobacz również: