Wiosna to okres, kiedy w przyrodzie dzieje się wiele: trwają powroty ptaków, zajmowane są terytoria, składane są jaja, na świat przychodzą młode, zimujące u nas zwierzęta budzą się ze snu, kwitną pierwsze kwiaty…. Temat wiosny w przyrodzie powraca co roku wraz z jej nastaniem, a mimo to za każdym razem budzi w nas miłe skojarzenia i emocje. Może to za sprawą dłuższych dni, może dzięki cieplejszym promieniom słońca, a może za sprawą naszego zainteresowania tym, co dzieje się aktualnie w przyrodzie i naszych poszukiwań zwiastunów wiosny?
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca dzieci i młodzież do skorzystania z wyjątkowej oferty wiosennej – programu edukacyjnego „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”. Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych i realizowana od 1 marca do 30 kwietnia 2016 roku.

W cenę 18 zł od obyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem, przejazd wozem, przygotowanie ogniska oraz zajęcia manualne: pokaz wyrobu palmy i pisanki wielkanocnej lub warsztaty zdobienia kart wielkanocnych. Wybór jednej z dwóch wymienionych propozycji zajęć manualnych należy do uczestników, a każda z nich stanowi doskonałe wprowadzenie w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Wystarczy dokonać rezerwacji pakietu wiosennego, by przekonać się że połączenie zajęć warsztatowych ze zwiedzaniem i integracją przy ognisku to bardzo atrakcyjna forma spędzenia czasu. Pamiątką z pobytu w skansenie będzie wykonana własnoręcznie palma i pisanka lub karta świąteczna.
Tymczasem ratusz w marcu i kwietniu zaprasza na pokazy wykonywania palm i pisanek wielkanocnych. Warsztaty poświęcone są tradycjom wielkanocnym: przybliżają zapomniane nieco dziś obrzędy i zwyczaje towarzyszące tym radosnym Świętom. Łączą prezentację multimedialną „Wielkanoc na Mazowszu” z zajęciami praktycznymi, na które składają się: pokaz zdobienia jajek woskiem oraz samodzielne wykonanie palmy i pisanki przez uczestników zajęć. Wykonaną przez siebie palmę i pisankę uczestnicy zabierają do domu.
Rezerwacje pokazów wykonania palm i pisanek wielkanocnych przyjmuje ratusz:
ratusz – nr tel. 24 275 28 26, e-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Agnieszka Jezierska – Chalicka

Zobacz również: