W miejscowości Derinkuyu w Turcji znajduje się tajemnicze podziemne miasto, jego wiek szacuje się na ok. 3000 lat. Zostało ono odkryte  1963 roku przez jednego z mieszkańców wioski, podczas remontu w piwnicy, kiedy to za ścianą natknął się na tajemnicze pomieszczenie. Od tamtej chwili prowadzone są w tym miejscu badania.

2

Odkryte podziemne miasto mogło pomieścić około 20 000 mieszkańców. Prawdopodobnie zostało zbudowane po to, aby ludzie zamieszkujący Derinkuyu i okolice mieli gdzie się schronić przed perskimi i arabskimi wojskami.

3

Obecnie część miasta udostępniona jest do zwiedzania. Turyści mogą chodzić po kilku poziomach i oglądać część mieszkalną oraz handlową.

Oprócz domów znajdują się tam stajnie, oddzielnie stojące kuchnie z piecami, piwniczki na wino, szkoły, sklepy, kościoły i cmentarze.

5

Zaskakujące jest to, że w podziemnym mieście nie ma zaduchu, zwiedzający często czują na sobie powiew świeżego powietrza. Budowniczowie starożytnego miasta doskonale znali się na swojej pracy, projektując doskonały system wentylacyjny. Było to bardzo ważne w przeszłości, gdy mieszkało tam kilkanaście tysięcy ludzi wraz ze zwierzętami.

Jeden z wielkich szybów był używany jako studnia. Gromadzono w nim wodę na wypadek konieczności dłuższego przebywania pod ziemią.

4

W niektórych miejscach korytarze są bardzo wąskie, trudno jest się w nich minąć. Było to zamierzone działanie budowniczych, aby w razie ataku można było łatwo zablokować przejście, za pomocą wielkich kamieni.

6

Oprócz przeszkód w postaci wielkich kamiennych okręgów, atakujący, którzy nie znali rozkładu korytarzy mogli się z łatwością zgubić i wpaść do jednego z licznych szybów.

7

Ludzie schodzili do miasta tunelami, a zwierzęta były opuszczane na linach jednym wielkim szybem.

Przez setki lat w podziemnym mieście schronienia szukali ludzie o różnym pochodzeniu kulturowym i religijnym. Jako ostatni zamieszkiwali tam chrześcijanie. Miasto opustoszało około VIII wieku n.e.

Badacze sądzą, że miasto ma jeszcze kilka poziomów i jego prawdziwe rozmiary pozostają nadal nieznane.

8

9

10

Źródłó: brightside.me

Zobacz również: