policjant
zdjęcie ilustracyjne

Do nietypowego, a jednocześnie bulwersującego zdarzenia doszło w jednym z polskich miast. Policjant skompromitował się gubiąc służbowe notatki z danymi osobowymi. Warto podkreślić, iż przełożeni mundurowego nie ukrywają, że sprawa jest poważna.

Policjant zgubił notatki służbowe z danymi osobowymi mieszkańców

Incydent miał miejsce w Łomży. O sprawie poinformowała tamtejsza Komenda Miejska Policji. Okazuje się, że jeden z policjantów zgubił służbowe notatki. Z tego powodu może nastapić wyciek danych osobowych mieszkańców powiatu łomżyńskiego. Sprawa jest na tyle poważna, że śledztwo podjęła nawet Prokuratura Rejonowa w Łomży.

Notatki, które zgubił jeden z łomżyńskich policjantów, a konkretnie dzielnicowych, zawierały m.in. dane osobowe (np. PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, prawa jazdy, informacje o interwencji lub o mandatach i punktach karnych).

„Możliwymi konsekwencjami powyższego naruszenia ochrony danych osobowych mogą być: utrata kontroli nad własnymi danymi osobowymi, kradzież, lub sfałszowanie tożsamości, bądź też naruszenie dobrego imienia” – przyznał w komunikacie Inspektor Ochrony Danych w KMP w Łomży, Mateusz Prokopiuk.

„Powyższe może skutkować m. in. próbami uzyskania przez osoby trzecie, na szkodę osoby, której dane naruszono kredytu w instytucjach pozabankowych czy uzyskania dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących osobie, której dane naruszono” – dodał przedstawiciel policji z Łomży.

O incydencie służby poinformowały pokrzywdzonych. „Fakt zgubienia notatników został ujawniony 18 listopada 2022 roku. Sprawa dotyczy kilkudziesięciu osób. Ci których personalia udało się nam ustalić otrzymały pisma. Żeby pozostali też wiedzieli o tym, co się stało, 12 grudnia – po przeprowadzeniu wymaganej przepisami procedury – na naszej stronie internetowej został zamieszczony komunikat” – zaznaczył Prokopiuk.

Warto podkreślić, iż roztargnionego policjanta czekają poważne konsekwencje, włącznie z działaniami dyscyplinarnymi. „Jednocześnie informuję, że o zdarzeniu zostali poinformowani Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Prokuratura Rejonowa w Łomży, a w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży trwają postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne mające na celu wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec osób, które dopuściły się do naruszenia Państwa danych osobowych” – zwrócił uwagę Inspektor Ochrony Danych w KMP w Łomży.

źródło: Goniec

Zobacz również: