wybuch gazu

Andrzej Duda zwołał na dziś (9 stycznia) pilne spotkanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z prezydentem spotkają się premier i ministrowie. Tematem ma być oczywiście bezpieczeństwo naszego kraju. Czy coś nam grozi? Skąd decyzja o zwołaniu nieplanowanej narady?

Andrzej Duda chce omówić bieżące tematy

Wiadomość o niespodziewanej naradzie zwołanej przez głowę państwa ogłosił jej bliski współpracownik. „Dziś po popołudniu Prezydent Andrzej Duda zaprosił Premiera oraz ministrów na spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent będzie chciał omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa oraz politykę sojuszniczą związaną z wojną na Ukrainie” – podał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Dziennikarze jednego z najpopularniejszych serwisów informacyjnych w naszym kraju podali szczegóły dotyczące tej narady. Rozmowy Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego i jego ministrów mają dotyczyć dodatkowego wsparcia wojskowego dla Kijowa, m.in. w postaci wyprodukowanych w Niemczech czołgów Leopard. Aczkolwiek należy podkreślić, iż oficjalnej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

Co ciekawe, to amerykańscy dziennikarze donieśli, że polski rząd rozważa prośbę Ukrainy o przekazanie jej swoich czołgów Leopard 2. Warto zwrócić uwagę, iż Polska posiada ponad 240 pojazdów tego typu, jednak są to ich różne wersje. To co ważne, są one znacznie lepiej opancerzone i chronione przed pociskami przeciwczołgowymi niż czołgi ofiarowane dotąd przez USA, Niemcy czy Francję.

„Prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Rozmowy się toczą” – przyznał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Sprawę skomentował też wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck. „Dalsze decyzje będą podejmowane. Nie, to oczywiście nie jest wykluczone” – oświadczył polityk.

Spotkania BBN odbywają się regularnie

Przypomnijmy, iż narady w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem Andrzeja Dudy, premiera oraz kluczowych ministrów w związku z wojną w Ukrainie odbywają od lutego 2022 r., czyli od momentu rosyjskiej inwazji.

Dodajmy, że poza sytuacją na froncie, spotkania dotyczyły również m.in. bezpieczeństwa energetycznego czy odbudowy ukraińskiego terytorium po zakończeniu działań wojennych.

źródło: Polsat News, Onet

Zobacz również: