Władimir Putin
foto: YouTube

Niedziela to 319. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Zza naszej wschodniej granicy napłynęły smutne wiadomości. Władimir Putin złamał obietnicę. Rosyjskie wojsko przeprowadziło liczne ostrzały, chociaż miało obowiązywać świąteczne zawieszenie broni. Jeden z ataków bulwersuje szczególnie. Poinformował o nim gubernator obwodu zaporoskiego.

Żolnierze Putina zaatakowali misję ONZ

Sztab generalny ukraińskich wojsk przyznał, że pomimo ogłoszonego przez Władimira Putina tzw. zawieszenia broni, ostatniej doby Rosja przeprowadziła liczne ataków. „Są zabici i ranni” – przekazali Ukraińcy.

Szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch poinformował, że Władimir Putin odważył się nawet zaatakować cel, który powinien być omijany szerokim łukiem. „Wróg ostrzelał nawet misję ONZ, która przywiozła pomoc humanitarną do miasteczka Orichiw na południu Ukrainy” – podkreślił gubernator.

„Kreml obiecywał, że w sobotę, czyli w dniu Bożego Narodzenia obrządku wschodniego ukraińskie pozycje nie będą atakowane, ale okazało się, że wróg ostrzelał nawet misję ONZ” – zaznaczył Ołeksandr Staruch.

„Gubernator przekazał te doniesienia na antenie telewizji” – dodali z kolei dziennikarze gazety internetowej Ukrainska Prawda. W tej chwili brak informacji o ewentualnych ofiarach bulwersującego ataku armii Putina na misję ONZ.

Ten, jak i pozostałe ataki, skomentował w wieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski. „Jedynie wyrzucenie rosyjskich okupantów z ukraińskiej ziemi i wyeliminowanie wszelkich możliwości wywierania przez Rosję presji na Ukrainę i całą Europę będzie oznaczało przywrócenie pokoju, bezpieczeństwa i spokoju” – podkreślił ukraiński prezydent.

„Świat po raz kolejny mógł się dziś przekonać, jak fałszywe są wszelkie słowa płynące z Moskwy, niezależnie od szczebla, na którym są wypowiadane. Coś tam mówili o rzekomym zawieszeniu broni… Ale rzeczywistość jest taka, że rosyjskie pociski znów uderzały w Bachmut i inne ukraińskie pozycje” – dodał Zełenski.

„Słowa rosyjskich przywódców dotyczące zawieszenia broni na Boże Narodzenie okazały się kłamstwem” – podsumował zachowanie Władimira Putina i jego świty ukraiński przywódca.

źródło: Onet

Zobacz również: