Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Emeryci mają powody do zmartwień. Niepokojące wieści ujrzały światło dzienne tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Chodzi o wypłatę 14. emerytury w 2023 roku. Czy rzeczywiście do polskich seniorów mogą nie trafić dodatkowe pieniądze?

W przyjętej ustawie budżetowej na 2023 rok nie ma środków na 14. emerytury

Przypomnijmy, iż Sejm przyjął niedawno ustawę budżetową na rok 2023. W dokumencie tym zapisano dochody i wydatki wydatki naszego państwa. Polskich emerytów może zaniepokoić fakt, że nie znalazły się w niej zapisy dotyczące 14. emerytury.

Dokładnie rzecz biorąc ustawodawcy nie umieścili w dokumencie środków na wypłatę 14. emerytury. Czy to oznacza, że polscy seniorzy nie dostaną w przyszłym roku dodatkowych pieniędzy?

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że premier obiecywał najstarszym Polakom 13. i 14. emeryturę. „Jeśli będziemy nadal rządzić, trzynastka i czternastka będą utrzymane” – powiedział jakiś czas temu Mateusz Morawiecki.

Mało tego Prezes Rady Ministrów stwierdził, że chce na stałe wpisać „czternastkę” do ustawy. Tymczasem w uchwalonej w grudniu ustawie budżetowej na rok 2023, nie ma pieniędzy na dodatki do emerytur.

Na powyższy temat, w jednym z popularnych dzienników, wypowiedział się ekspert. Specjalista wyjaśnił, skąd będą pochodziły pieniądze, które rząd zamierza wypłacić emerytom.

Okazuje się, że od samego początku 13. i 14. emeryturę rządzący finansują z zupełnie innych źródeł. „Pieniądze na trzynastkę i czternastkę pochodzą z Funduszu Solidarnościowego wspierającego osoby niepełnosprawne, zasilanego pieniędzmi na aktywizację bezrobotnych” – wytłumaczył dr Tomasz Lasocki, ekspert Uniwersytetu Warszawskiego. „Trudno powiedzieć, czy w 2023 r. w Funduszu Solidarnościowym będzie 20 mld zł, bo tyle potrzeba na dodatki. Być może nastąpi jakaś „magia finansowa”. Natomiast generalnie rząd powinien zapewnić pieniądze w budżecie państwa, skoro sam przyznał dodatki oderwane od systemu emerytalnego” – zaznaczył Lasocki.

Mamy nadzieję, że jednak pieniądze na dodatki do emerytur się znajdą. W końcu w dobie szalejącej inflacji wielu seniorów ledwo wiąże koniec z końcem.

źródło: Super Express

Zobacz również: