atak

Właśnie pojawiło się pilne ostrzeżenie dla mieszkańców niektórych rejonów Polski. Ludzie ci powinni poważnie rozważyć pozostanie w domu. Spacery mogą się skończyć tragicznie. Istnieje duże zagrożenie dla ich zdrowia.

Smog zagraża zdrowiu mieszkańców części Polski

Niestety kolejny raz dał o sobie znać smog. Okazuje się, że w niektórych miejscowościach na terenie Polski normy dobowe stężenia PM10 są za wysokie o 3-4 razy. Przykładowo w Nowej Rudzie 16 grudnia zanotowano prawie 480% dobowej normy. Wydaje się, że przy tak wysokich wartościach lepiej nie wychodzić z domu.

Dzisiaj tj. 17 grudnia sytuacja w Polsce także była nieciekawa. Rano najgorszą jakość powietrza odczuli mieszkańcy Niepołomic w województwie małopolskim. Stacja pomiarowa wykazała stężenie PM10 (tj. związane z m.in. procesami spalania stałych i ciekłych paliw) na poziomie 391,7% normy dobowej.

Co ciekawe, w ostatnich dniach niechlubnym rekordzistą okazała się Nowa Ruda. Tam urządzenia pomiarowe odnotowały 476,7% normy dobowej.

Warto podkreślić, że zła lub średnia jakość powietrza jest zauważalna głównie w południowej i północno-zachodniej Polsce. Oto kilka wyników dotyczących miast we wspomnianych częściach naszego kraju. W Dzierżonowie odnotowano stężenie PM10 na poziomie 293,3% dobowej, w Legnicy – 248,3%, w Lwówku Śląskim – 236,7%, w Jedlinie-Zdroju – 255%, zaś we Wrocławiu – 236,1%.

Należy wspomnie również o dużo bardziej niebezpiecznym PM2,5. W Lwówku Śląskim odnotowano jego stężenie na poziomie 352,8% normy dobowej, w Nysie – 338,9%, w Nakle nad Notecią – 302,8% w Kutnie – 283,3%, zaś w Raciborzu – 280,5%.

Oczywiście wspomniane miejscowości to niejedyne w Polsce, w których stężenie groźnych substancji pozostaje na poziomie 2-3 razy większym niż dopuszczalna norma. Niestety jest ich zdecydowanie więcej.

Stosowne powiadomienia – ostrzeżenia objęły następujące miasta w Polsce: Częstochowa, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Tychy oraz Rybnik.

Na koniec trzeba zaznaczyć, że smog stanowi gromne zagrożenie dla zdrowia. PM10 wpływa negatywnie przede wszystkim na układ oddechowy. To właśnie z jego powodu ludzie uskarżają się na ataki kaszlu, świszczący oddech oraz ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli.

Światowej Organizacji Zdrowia uznała nawet, że PM2, 5 jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Jego cząsteczki docierają nie tylko do układu oddechowego, ale także do układu krwionośnego.

źródło: Goniec

Zobacz również: