Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z aptek popularnego leku. Chodzi o specyfik zażywany przez osoby zmagające się z nadciśnieniem. Decyzja GIF otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje lek z powodu wady jakościowej

GIF wydał decyzję na mocy której z obrotu na terenie całego kraju został wycofany produkt leczniczy Bisoratio ASA. Warto zaznaczyć, iż lek medykament ten jest stosowany chociażby przez pacjentów, u których występuje nadciśnienie tętnicze czy też dławica piersiowa.

W komunikacie wystosowanym przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny możemy znaleźć szczegóły dotyczące wycofanego produktu.

Nazwa: Bisoratio ASA (Bisoprololi fumaras + Acidum acetylsalicylicum), 5 mg + 75 mg, kapsułki twarde
Numer serii: 10320
Termin ważności: 03.2024
Podmiot odpowiedzialny: Actavis Group PTC ehf., Reykjavikurvegi 76-78, 220 Hafnarfjordur, Islandia)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, aby nie zażywać wadliwej serii preparatu. Dlaczego? Otóż istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów po zażyciu Bisoratio o wskazanych parametrach.

W ostrzeżeniu przedstawiciele Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wyjaśnili również powody wydania decyzji o wycofaniu leku z obrotu.

„Do GIF wpłynęła informacja o wystąpieniu wyniku poza specyfikacją (OOS) w długoterminowych badaniach stabilności w punkcie czasowym 24 miesiące, dla parametru substancje pokrewne bisoprololu fumaranu: inne pojedyncze zanieczyszczenie. Ponieważ nie można wykluczyć prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych po ekspozycji na produkt, przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego, zarekomendował wycofanie z obrotu wskazanej wyżej serii produktu. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu go z obrotu” – napisano.

Niewątpliwie warto na bieżąco śledzić komunikaty publikowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Jak widać na przykładzie specyfiku na nadciśnienie, dzięki temu można uniknąć kontaktu z lekami, które nie powinny być stosowane.

źródło: o2.pl

Zobacz również: