pacjenci mogą mieć problem z lekami

Niepokojące doniesienia pojawiły się w mediach. Już za kilka dni, tj. od 1 grudnia pacjenci mogą mieć problem z realizacją recept na leki. Wszystko z powodu ważnej zmiany, która wchodzi w życie właśnie w tym dniu.

Farmaceuci mogą nie być w stanie zrealizować recept na leki

Z dniem 1 grudnia zacznie obowiązywać ważna zmiana, która może wpłynąć na realizację recept na leki. Dokładnie rzecz biorąc, nowe zasady dotyczą farmaceutów. Aczkolwiek nieprzyjemne skutki mogą odczuć zwykli Polacy. O co tak naprawdę chodzi?

Otóż farmaceuci, którzy mają błędnie podany numer PESEL (bądź nie mają go wcale) w Centralnym Rejestrze Farmaceutów nie będą mogli realizować recept na leki od pacjentów.

„Będzie to oznaczać brak możliwości realizacji recepty poprzez niemożność wygenerowania DRR przez farmaceutę z brakującym/błędnym numerem PESEL w CRF” – poinformował jeden z branżowych portali.

Z tego powodu okręgowe izby aptekarskie przypominają farmaceutom o zbliżających się zmianach. OIA zwróciła uwagę, iż w związku z powyższym, od 1 grudnia 2022 roku mogą występować problemy z realizacją recept na leki pacjentów. W związku z tym pracownicy aptek powinni sprawdzić, czy na pewno w bazie Centralnego Rejestru Farmaceutów (CRF) widnieje ich PESEL i czy jest on poprawny.

Warto zaznaczyć, iż Okręgowa Izba Aptekarska podała w jaki sposób pracownicy aptek mogą sprawdzić poprawność danych w systemie. Otóż należy wykonać poniższe kroki:

  • wejść na stronę CRF
  • w polu PESEL wpisać swój numer PESEL
  • w polu kodu należy wpisać kod z obrazka
  • jeśli po kliknięciu przycisku SZUKAJ poniżej pokazało się imię, nazwisko, nr PWZF, specjalizacja oraz nazwa izby to znaczy, że numer PESEL figuruje w bazie CRF

W sytuacji braku lub błędnego numeru w Centralnym Rejestrze Farmaceutów należy skontaktować się z własną okręgową izbą aptekarską. Tylko taki oddział OIA jest w stanie skorygować błąd i umożliwić realizacje recept na leki.

źródło: Super Express

Zobacz również: