atak

Nowy tydzień nie rozpoczął się dobrze. Właśnie pojawiła się wiadomość, iż Chiny zaatakowały statek z Filipin na Morzu Południowochińskim. Świadkowie donieśli o odgłosach eksplozji. 

Atak Chin tuż przed wizytą wiceprezydent USA Kamali Harris

Do groźnego incydentu doszło na Morzu Południowochińskim w niedzielę około południa. W pobliżu wyspy Thitu, będącej częścią archipelagu Spratly, miało miejsce starcie marynarki wojennej Filipin z chińską strażą przybrzeżną. Dziennikarze donieśli, iż odgłosy eksplozji przypuszczalnie pochodziły z rafy Subi tj. jednej z największych sztucznych wysp zbudowanych przez Chiny.

Co dokładnie wydarzyło się w minioną niedzielę? Otóż najpierw rozległy się wspomniane odgłosy wybuchów. Następnie statek straży przybrzeżnej Chin zablokował filipińską jednostkę. Chińczycy przejęli transportowane przez Filipińczyków szczątki rakiety.

Głos w sprawie niepokojącego zdarzenia zabrał dowódca zachodniego dowództwa filipińskiej armii. Wiceadmirał Alberto Carlos poinformował, iż jego żołnierze zostali zaatakowani przez straż przybrzeżną Chin. Wojskowy dodał, iż w wyniku incydentu na Morzu Południowokoreańskim nie ucierpiał żaden z przedstawicieli sił zbrojnych Filipin.

Natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych Filipin stwierdziło, że „jest świadome incydentu i oczekuje szczegółowych raportów od morskich organów ścigania”.

Do sprawy odnieśli się również dziennikarze. Media podały, iż obiekt, który holowali filipińscy żołnierze, przypominał części chińskich rakiet, które zostały wydobyte w tym miesiącu z wyspy Busuanga, na północ od Palawan.

Warto podkreślić, iż atak Chin miał miejsce tuż przed wizytą wiceprezydent USA Kamali Harris na Filipinach. Zdaniem obserwatorów wydarzenie to ma wzmocnić więzi tego kraju ze Stanami Zjednoczonymi. Powodem zacieśniania relacji są oczywiście systematycznie rosnące napięcia między Pekinem a Manilą w związku ze sporem o Tajwan.

Wracając do wizyty Harris należy podkreślić, iż amerykańska polityk odbędzie szereg spotkań. Przykładowo już w poniedziałek będzie rozmawiała z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Juniorem i wiceprezydent Sarą Duterte.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: