atak

Trudna sytuacja w ukraińskich miastach i wsiach. Wszystko z powodu brutalnego ataku rakietowego sił zbrojnych Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej w Ukrainie. O tym, iż chociażby we Lwowie jest naprawdę źle, świadczy zdjęcie, które obiegło cały świat. Fotografia jest niezwykle wstrząsająca.

Fotografia z Lwowa to „zdjęcie, które powinien zobaczyć cały świat”

Dramatyczne doniesienia napłynęły z Ukrainy. Na skutek rosyjskiego ostrzału ponad 10 mln mieszkańców tego kraju pozostaje obecnie bez dostępu do elektryczności. Ukraińcy starają się przetrwać ten trudny czas, chociaż z pewnością nie jest łatwo. Zwłaszcza, że wielkimi krokami zbliża się zima, a z nią mróz i śnieg.

Chociaż Rosja nie odpuszcza i systematycznie atakuje rakietami kluczowe obiekty sieci energetycznej, Ukraina robi co w jej mocy, aby utrzymać funkcjonowanie podstawowej infrastruktury.

Niewątpliwie świadectwem ogromnego dramatu Ukraińców i jednocześnie symbolem ich niezłomnej walki o wolność jest zdjęcie ze szpitala we Lwowie. Fotografia przedstawia bohaterskich lekarzy z jednego z lwowskich szpitali, którym udało się przeprowadzić operację serca, choć w placówce nie było pełnego zasilania.

Poniżej prezentujemy to poruszające zdjęcie, które już obiegło media społecznościowe. „Zdjęcie, które powinien zobaczyć cały świat. Chirurdzy z Lwowa przeprowadzili udaną operację serca mimo braku elektryczności” – napisali dziennikarze obok fotografii.

Bez wątpienia zdjęcie robi kolosalne wrażenie. Widok lekarzy z Lwowa w pogrążonej w mroku sali operacyjnej musi poruszać.

Wołodymyr Zełenski o sytuacji w Ukrainie

Głos w sprawie trudnej sytuacji zabrał ukraiński prezydent. „W wyniku rosyjskich ostrzałów, wymierzonych w obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie, ponad 10 mln mieszkańców tego kraju pozostaje obecnie bez dostępu do elektryczności” – przekazał Wołodymyr Zełenski.

„Przez cały dzień trwa likwidacja skutków ostatniego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę. Ponownie awaryjne odłączenia prądu. (…) Robimy wszystko, żeby przywrócić normalne dostawy energii elektrycznej” – dodała głowa państwa.

Zdaniem ukraińskich władz Rosja poprzez ostrzały ukraińskiej infrastruktury cywilnej chce doprowadzić do katastrofy humanitarnej. Oczywiście wiązałoby się to z nową falą uchodźców do krajów europejskich, w tym do Polski.

Z kolei eksperci zwrócili uwagę, iż ataki na obiekty cywilne to zbrodnia wojenna w świetle prawa międzynarodowego. W końcu niszczenie infrastruktury energetycznej nie ma żadnego uzasadnienia wojskowego.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: