Rosja

Dość zaskakująca informacja napłynęła z Rosji. Władimir Putin zmienił swoje plany. Podkreślmy, że stało się to po raz pierwszy od 10 lat. Natomiast rzecznik rosyjskiego prezydenta nie potrafi udzielić jasnej odpowiedzi na pytanie dziennikarza w tej sprawie.

Władimir Putin odwoła doroczną konferencję prasową?

Media podały dość zaskakującą wiadomość. „Po raz pierwszy od 10 lat doroczna duża konferencja prasowa rosyjskiego dyktatora Władimira Putina może się nie odbyć” – stwierdzili przedstawiciele jednego z portali.

Przypomnijmy, że Władimir Putin co roku organizował duże konferencje prasowe, podczas których pytania zadawli mu dziennikarze, a także zwykli Rosjanie. Pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce w 2001 roku.

Oczywiście pytania skierowane do Putina są mu wcześniej znane. Każde z nich najpierw trafia do biura prasowego Kremal i dopiero po uzyskaniu akceptacji może zostać zadanie dyktatorowi.

W tym roku sytuacja jest jednak wyjątkowa. Już raz konferencję przełożono. Pierwotnie miała się odbyć w czerwcu przy okazji Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Tak się jednak nie stało.

Gdyby rzeczywiście w tym roku nie dosżło do konferencji, byłaby to sytuacja, z którą nie mieliśmy do czynienia od 10 lat. Dodajmy, że dotychczas Władimir Putin nie brał udziału w konferencji tylko w latach 2009-2011. Powód? Otóż był wtedy premierem, a nie prezydentem Rosji.

Pieskow nie potrafi podać konkretnej daty

Rzecznik rosyjskiego rządu został zapytany przez dziennikarzy o nowy termin konferencji. Polityk przekazał, że nie jest w stanie podać konkretnej daty. „Na razie nie planujemy o tym informować” – przyznał przedstawiciel Kremla. Jednocześnie Dmitrij Pieskow podkreślił, że termin konferencji będzie dostosowany do kalendarza prezydenta Putina, który jest „bardzo dynamiczny, bo sytuacja jest dynamiczna”.

Pieskow zdradził jedynie, że „ogłoszenie orędzia prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego planowane jest przed końcem tego roku”. To właśnie od daty tego orędzia zależeć ma termin wielkiej konferencji prasowej.

„Prezydent nie zdecydował o dokładnych terminach organizacji szeregu wydarzeń. Oczywiście nielogiczne byłoby przeprowadzanie ich jeden po drugim. Muszą się rozłożyć w czasie. Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą jest orędzie do Zgromadzenia Federalnego. Jeśli to się wydarzy, będziemy myśleć o innych wydarzeniach” – zauważył polityk.

Informacja na temat przesunięcia terminu dorocznego spotkania z dziennikarzami wywołała falę spekulacji. Pojawiły się pytania, co kombinuje Putin?

Zdaniem mediów wciąż nie zapadła ostateczna decyzja w sprawie organizacji konferencji. Mało tego podobno w ogóle nie są prowadzone przygotowania do tego wydarzenia. Jednocześnie redaktorzy spekulują, że dużo będzie zależeć od m.in. sytuacji w Ukrainie.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: