Władimir Putin

Prezydent Rosji nie zamierza pozostać obojętnym na sankcje, które Zachód skierował wobec jego państwa. Władimir Putin właśnie podpisał dekret, który uderza w kilkadziesiąt podmiotów, w tym w kilkanaście firm z Polski.

Władimir Putin zakazuje transakcji w zakresie współpracy wojskowo-technicznej

Ta informacja z pewnością nie ucieszy polskich firm. „Rosja wprowadza sankcje przeciwko 74 podmiotom z państw NATO. Rząd Rosji zatwierdził listę organizacji” – przekazała administracja Władimira Putina. „Rząd Rosji zatwierdził listę osób prawnych, które będą podlegały specjalnym środkom ekonomicznym w zakresie współpracy wojskowej i technicznej. Dekret w tej sprawie został podpisany” – głosi komunikat wystosowany przez Kreml.

O jakie podmioty dokładnie chodzi? Okazuje się, że to ponad 70 firm z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. „Na liście znalazły się 74 organizacje z Bułgarii, Kanady, Czech, Estonii, Niemiec, Litwy, Słowacji, Czarnogóry, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Zakazane są transakcje w zakresie współpracy wojskowo-technicznej z firmami z listy” – przekazali dziennikarze.

Stosowny dekret podpisał oczywiście przywódca Rosji, Władimir Putin. Dokument ten Rosjanie opracowali jako wykonanie prezydenckiego rozporządzenia „O zastosowaniu odwetowych specjalnych środków ekonomicznych w związku z nieprzyjaznymi działaniami niektórych państw i organizacji międzynarodowych”.

Przypomnijmy, iż w maju 2022 r. rosyjski rząd z Władimirem Putinem na czele zatwierdził listę podmiotów prawnych podlegających specjalnym środkom gospodarczym w ramach wdrażania wspomnianego dekretu. Wówczas na liście znalazło się ponad 30 podmiotów, z których większość to dawne spółki zależne Gazpromu.

Jeśli chodzi o Polskę, to na majowej liście wśród 32 podmiotów pojawiła się polska firma EUROPOL GAZ S.A. Natomiast najnowszymi sankcjami, według rosyjskich mediów, objęto łącznie 12 przedsiębiorstw z naszego kraju.

źródło: Onet

Zobacz również: