Adam Niedzielski

Niepokojące wieści nadeszły z Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o wyniki najnowszego raportu opracowanego na zlecenie resortu. Jego wyniki nie pozostawiają wątpliwości, że w Polsce źle. Adam Niedzielski zapowiada podjęcie poważnych kroków.

Ministerstwo Adama Niedzielskiego zleciło badania

Według ujawnionych właśnie wyników badań, Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem przyrostu liczby dzieci z nadwagą, otyłością, cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym. Raport opracował Instytut Matki i Dziecka na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. „Jeśli nic nie zrobimy, to za kilkanaście lat będziemy obserwować katastrofalne skutki takie jak: zawały, udary, miażdżyca, rosnąca liczba zgonów” – przyznał Łukasz Durajski, rezydent pediatrii, konsultant WHO.

Jednocześnie lekarz zwrócił uwagę na ogromną rolę rodziców w procesie walki z otyłością. To właśnie najbliżsi powinni dawać dzieciom dobry przykład. „Nie możemy jeść tabliczki czekolady, którą zagryzamy chipsami, a jednocześnie wymagać, by nasze dziecko w tym czasie jadło marchewkę. Hipokryzja ze strony rodziców powoduje, że dzieci tyją i ten problem będzie narastał. Uświadamianie i edukacja to podstawa” – zaznaczył Durajski.

Wyniki raportu „Zdrowie dzieci w pandemii COVID-19” przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka na zlecenie resortu Adama Niedzielskiego pokazują, że w Polsce sytuacja jest naprawdę zła. Rezultaty badań są wręcz zatrważające.

Według zebranych danych liczba ośmioletnich dzieci z nadwagą i otyłością zwiększyła się z 32,2% w 2018 roku do 35,3% w 2021 roku. Natomiast podwyższone wartości skurczowego ciśnienia tętniczego krwi występowały u 27,1% uczniów klas drugich, a rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi u 21,9%.

Szef resortu martwi się o stan zdrowia polskich dzieci

Sytuacja bardzo zaniepokoiła Adama Niedzielskiego. Minister Zdrowia zapowiedział opracowanie rządowej strategii na rzecz zdrowia dzieci. Przedstawiciel władz ogłosił swoją decyzję podczas konferencji 2 listopada.

Szef resortu zaznaczył, iż rządowa strategia na rzecz zdrowia dzieci będzie integrowała działania wielu resortów: zdrowia, edukacji i nauki, sportu oraz rolnictwa. Główne założenia programu władze przedstawią w lutym 2023 r.

„Stan zdrowia dzieci się pogarsza, zarówno w kontekście otyłości, jak i nadwagi. To zaś pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje w postaci problemów z ciśnieniem krwi, cukrzycą i innymi przypadłościami i oznacza, że w kolejnych latach stany przedcukrzycowe czy nadciśnienie będą dotyczyły istotnie większej populacji dzieci i młodzieży” – ocenił Adam Niedzielski.

Minister wspomniał, iż na temat pogarszającego się stanu zdrowia dzieci rozmawiał już z premierem Mateuszem Morawieckim. Niedzielski przekazał, że na spotkaniu ustalono, iż kontynuowane będą badania stanu zdrowia ośmiolatków. Mało tego, maja one zostać pogłębione i trwać pięć lat. Warto dodać, że na ten cel przeznaczono dwa miliony zł.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: