atak

Niepokojąca informacja napłynęła z jednego z największych miast w Polsce. W placówce doszło w dniu dzisiejszym do ataku hakerskiego. Głos w sprawie zabrało kierownictwo lecznicy. 

Atak hakerów na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

W czwartek 3 listopada hakerzy wzięli na celownik Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi. Informację o ataku cyberprzestępców przekazało szefostwo szpitala. Kierownictwo musiało podjąć stanowcze decyzje. Dokładnie rzecz biorąc czasowo wyłączono systemy informatyczne.

Obecnie placówka medyczna przyjmuje pacjentów, aczkolwiek występują spore utrudnienia w ich obsłudze. Wszystko dlatego że działania, które przeprowadzano zdalnie, trzeba w tej chwili wykonywać tradycyjnymi metodami.

Mowa o takich formalnościach jak np. przyjęcie do szpitala lub wystawianie skierowań na badania. Znacznie utrudnione są również wszelkie działania diagnostyczne. Na szczęście badania obrazowe są wykonywane, jednak lekarz nie jest w stanie zapoznać się z nimi w swoim komputerze. Trzeba je zapisać na nośniku i dostarczyć do kliniki.

W tym miejscu warto przypomnieć, iż instytut składa się z dwóch oddziałów: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego.

Oświadczenie na temat ataku wydał przedstawiciel łódzkiego ICZMP. „Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki padł ofiarą cyberataku. Aby zminimalizować jego skutki, zdecydowaliśmy się na czasowe wyłączenie systemów informatycznych. Prowadzimy intensywne działania, które mają doprowadzić do jak najszybszego, pełnego ich uruchomienia” – podał rzecznik szpitala Adam Czerwiński.

Przedstawiciel Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi podkreślił, iż pomimo ataku placówka cały czas działa. W końcu życie i zdrowie pacjentów jest najważniejsze. „Oczywiście żadna awaria nie może doprowadzić do odwołania porodu czy pilnego zabiegu, pracuje także oddział ratunkowy. Jednak pacjenci, którzy mieli wyznaczone przyjęcia na hospitalizacje diagnostyczne, muszą liczyć się z koniecznością ich przełożenia. Apelujemy o wyrozumiałość. Będziemy informować o przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego” – zaznaczył rzecznik Instytutu.

źródło: Goniec

Zobacz również: