atak

Tomasz Grodzki przekazał dziś niepokojące wieści. Polski Senat stał się obiektem silnego ataku. Marszałek wyższej izby parlamentu podał możliwe przyczyny incydentu z udziałem groźnych hakerów.

Marszałek Senatu spekuluje na temat powodów ataku hakerów

„Od kilkudziesięciu minut trwa silny atak hakerski na strony Senatu” – poinformował dziś przed południem podczas posiedzenia Tomasz Grodzki. Marszałek zaznaczył, że nie wie, czy incydent „wynika z wczorajszej uchwały Senatu o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny, czy to tylko koincydencja”.

Tym, co wiemy na pewno jest fakt, iż właśnie dziś, czyli podczas drugiego dnia 51. posiedzenia Senatu miało dojść do ważnych dla zwykłych Polaków głosowań. Wyższa izba parlamentu w dniu dzisiejszym miała chociażby głosować nad ustawami dotyczącymi preferencyjnego zakupu paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Dodajmy, iż w myśl zapisów ustawy gminy, spółki i związki gminne będą mogły nabyć węgiel od importerów w cenie 1,5 tys. za tonę, a następnie sprzedawać go mieszkańcom w cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł za tonę.

Poza tym, Senat zamierzał debatować nad rządowym projektem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Tymczasem tuż przed rozpoczęciem obrad Senatu o godz. 10:30 nastąpiły spore problemy ze stroną internetową wyższej izby parlamentu. Podczas posiedzenia, po godz. 11:00 Tomasz Grodzki poinformował, że strona została przywrócona. Jednocześnie marszałek podkreślił, iż od kilkudziesięciu minut trwają ataki hakerskie.

„Nie wiem, czy to wynika z naszej wczorajszej uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny, czy to tylko koincydencja, ale od ok. 40 minut trwa silny atak hakerski na nasze serwery” – przyznał marszałek Senatu.

Przypomnijmy, iż wczoraj senatorowie przyjęli uchwałę o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny. Za ten ważny gest w wieczornym wystąpieniu wyższej izbie parlamentu podziękował sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Dziękuję Senatowi Polski, który przyjął uchwałę oficjalnie uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm” – podkreślił ukraiński przywódca.

Rezygnacja z nowej strony wyższej izby parlamentu

Przy okazji warto wspomnieć, iż pod koniec września w mediach pojawiła się informacja, że Senat będzie miał nową stronę internetową. Koszt jej stworzenia miał wynieść prawie milion złotych.

Jednakże 13 października kancelaria Senatu podała w Biuletynie Zamówień Publicznych, że zrezygnowała z „zaprojektowania, wykonania, uruchomienia, migracji i wdrożenia nowej strony internetowej Senatu i intranetu Kancelarii Senatu”.

źródło: Polsat News

Zobacz również: