wybuch gazu

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił w ten piątek decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji jednego z dużych banków. Powodem jest zła sytuacja finansowa instytucji i wiążące się z tym ryzyko upadłości. Klienci Getin Noble Banku wpadli w popłoch. Czy ich pieniądze przepadły bezpowrotnie?

Oto co teraz stanie się z pieniędzmi klientów banku

Podjęta dziś decyzja o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku sprawia, iż zarządzanie nim przejmie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Z dniem 3 października br. działalność tej instytucji zostanie przeniesiona do Banku BFG tj. tzw. banku pomostowego.

Warto podkreślić, iż od teraz właścicielem tego podmiotu bankowego będzie obok BFG także System Ochrony Banków Komercyjnych. Wyjaśnijmy, że SOBK utworzyło w czerwcu osiem największych banków komercyjnych funkcjonujących w naszym kraju. Chodzi o ING Bank Śląski, Alior, Millennium, PKO BP, Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank oraz Santander Bank Polska.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zdecydował o przymusowej restrukturyzacji z kilku powodów. Po pierwsze, Getin Noble Bank zagrożony był upadłością. Po drugie, nic nie wskazywało, żeby jakiekolwiek działania nadzorcze lub samego banku mogły we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. Po trzecie, wg oceny BFG podjęcie tak drastycznej decyzji leżało w interesie publicznym.

Oczywiście piątkowy komunikat zaniepokoił ludzi, których pieniądze znajdowały się w GNB. Pojawiły się obawy, czy aby środki zgromadzone przez klientów nie przepadną. Uspokajamy.

Pieniądze klientów są bezpieczne, gdyż chroni je gwarancja BFG. „Przymusowa restrukturyzacja pozwoliła ochronić wszystkie depozyty klientów w warte 39,5 mld zł” – podkreślił Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

„Dla klientów GNB nic się nie zmienia. Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. (piątek) są klientami GNB, w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking” – ogłosił BFG.

źródło: Business Insider

Zobacz również: