atak

Amerykańscy naukowcy alarmują w sprawie wirusa, który należy do tej samej grupy co SARS-CoV-2. Okazało się, że wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, patogen Khosta-2 może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Co gorsza, ta odmiana koronawirusa jest odporna na obecnie dostępne szczepionki. Oto szczegóły.

Groźny wirus odkryto w Rosji

Specjaliści wykryli wirusa Khosta-2 pod koniec 2020 r. w rosyjskich nietoperzach. Najpierw wydawało się, że patogen nie jest w stanie przenosić się na człowieka. Najnowsze badania mówią jednak zupełnie co innego. Zespół z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University (USA) uważają, że jest to możliwe.

„Nasze badania pokazują, że sarbekowirusy krążące w środowisku poza Azją, nawet w takich miejscach jak zachodnia Rosja, gdzie odkryto wirusa Khosta-2, także stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkości oraz obecnych kampanii szczepień przeciw SARS-CoV-2” – przyznał Michael Letko, jeden z ekspertów.

Według naukowca powyższe ustalenia ewidentnie pokazują potrzebę stworzenia szczepionki uniwersalnej. Dodajmy, iż naukowcy takie prace już prowadzą. „Niektóre grupy starają się stworzyć szczepionkę, która nie tylko będzie chroniła przed kolejnym wariantem SARS-CoV-2, ale ogólnie przed sarbekowirusami” – podkreślił prof. Letko.

Khosta-2 bardziej niebezpieczny niż sądzono

Jak już wspomnieliśmy, wirusa Khosta-2 znaleziono pod koniec roku 2020 w Rosji. Na początku wydawało się, że nie stanowi on zagrożenia dla ludzi. Jednak w toku badań diametralnie zmieniono zdanie.

„Kiedy jednak bliżej się im przyjrzeliśmy, byliśmy zaskoczeni, że są one zdolne do zakażania komórek człowieka. To nieco zmienia nasze rozumienie tych wirusów, tego skąd pochodzą i które regiony mogą stwarzać zagrożenie” – podkreślił jeden z badaczy.

Należy zauważyć, iż na wirusa odkrytego w Rosji nie działają obecne szczepienia. Eksperci martwią się jeszcze jedną rzeczą. „Jeśli spojrzy się na SARS-CoV-2 i jego zdolność do odwrotnego przejścia z ludzi na dzikie zwierzęta, a także na inne wirusy, takie jak Khosta-2 czekające w tych zwierzętach i obdarzone groźnymi dla nas właściwościami, widzimy sytuację, w której mogą się w końcu połączyć i stworzyć potencjalnie groźniejszego wirusa” – ocenił prof. Letko.

źródło: Fakt

Zobacz również: