Władimir Putin

Prezydent Rosji wygłosił długo oczekiwane orędzie. Władimir Putin zagroził wszystkim, którzy staną na jego drodze. Poinformował także o decyzjach, które podjął w związku z obecną sytuacją geopolityczną.

Putin zagroził użyciem broni atomowej

Rosyjska telewizja państwowa nadała długo wyczekiwane orędzie prezydenta Federacji Rosyjskiej. W środę rano Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji. „Mobilizacja zacznie się już dzisiaj, 21 września” – powiedział dyktator. Przywódca dodał, iż decyzja ta została podjęta na wniosek ministerstwa obrony.

Władimir Putin zaznaczył, iż Kreml podjął takie kroki w celu „obrony ojczyzny i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom” zarówno w Rosji, jak i na terenach okupowanych przez Federację.

Prezydent podkreślił, iż częściowa mobilizacja ma objąć rezerwistów a także Rosjan, którzy odbyli już służbę w wojsku. Takie osoby przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe przeszkolenie „z uwzględnieniem doświadczenia specjalnej operacji wojskowej ”. Chodzi oczywiście o wojnę w Ukrainie, którą Putin zwykł określać mianem „operacji specjalnej”.

Rosyjski przywódca skomentował również decyzję samozwańczych władz okupowanych regionów Ukrainy w sprawie pilnego przeprowadzenia referendów w sprawie przyłączenia do Rosji. Putin przyznał, że Rosja zrobi wszystko dla „bezpiecznego przeprowadzenia referendów”. Poza tym dodał, iż członkowie tamtejszych formacji zbrojnych zostaną zrównani w prawach z rosyjskimi żołnierzami, a tamtejsza ludność nie zostanie pozostawiona „na pastwę katów”.

Kolejny raz Władimir Putina ostrzegł Zachód. „W przypadku zagrożenia dla naszego państwa, naszej ziemi i narodu wykorzystamy wszystkie niezbędne środki do obrony. To nie jest blef” – powiedział.

Co ciekawe, dyktator uparcie twierdzi, iż to Zachód grozi jego krajowi użyciem broni jądrowej. „Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji” – zaznaczył polityk.

Podczas środowego wystąpienia Władimir Putin powtórzył, że decyzja o podjęciu „operacji specjalnej” była słuszna. Jednocześnie podkreślił, iż celem Rosji jest zajęcie całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Działania te nazwał „wyzwalaniem”. 

źródło: TVP Info

Zobacz również: