Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed popularną witaminą. Instytucja podjęła nawet decyzję o wycofaniu z obrotu tego specyfiku na terenie całego kraju. Urząd wyjaśnił w specjalnym komunikacie powody tak drastycznego kroku.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed witaminą K dla niemowląt

1 września na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawił się niepokojący komunikat. Otóż GIF poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całej Polski witaminy K dla niemowląt o nazwie handlowej Menaright Forte. Dodajmy, iż decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Oczywiście Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał powód podjęcia tak drastycznego kroku. Okazuje się, iż urząd otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu wystąpienia wady jakościowej serii produktu leczniczego Menaright Forte z hurtowni farmaceutycznej prowadzonej przez Aesclepios S.A. z siedzibą w Sieradzu w województwie łódzkim. GIF zwrócił uwagę na trudności w otwieraniu ampułek produktu leczniczego, który zawiera witaminę K.

Warto podkreślić, iż decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczy produktu: Menaright Forte, Phytomenadion Injection 2mg/0,2 ml, roztwór do wstrzykiwań lub infuzji, 2 mg/0,2ml. Numer serii: SH12032A, data ważności: 02.2024. Podmiot odpowiedzialny: Alvita Pharma Pvt. Ltd z siedzibą w Indiach.

„Powodem zgłoszenia było stwierdzenie przez personel medyczny większej zawartości roztworu w ampułce oraz brak możliwości otwarcia ampułek – używając siły niezbędnej do ich otwarcia. Opakowanie szklane kruszy się, a szkło w sposób niekontrolowany zostaje w palcach i wewnątrz ampułki” – zakomunikował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Właściwości witaminy K

Co ciekawe witamina K jest bardzo przydatna. Przede wszystkim chroni komórki przed śmiercią, gdyż działa jako silny przeciwutleniacz. Dzięki temu jej podawanie może przyczynić się do lepszego leczenia różnego typu chorób degeneracyjnych np. choroby Alzheimera.

W tej chwili naukowcy dokładnie badają właściwości witaminy K. Kto wie, może niebawem usłyszymy o jakimś przełomowym odkryciu, które na zawsze zmieni losy ludzkości.

źródło: Fakt

Zobacz również: