koronawirus

Na świecie pojawiła się tajemnicza choroba. W tej chwili wiemy o trzech zmarłych osobach. Eksperci wykluczyli COVID-19, grypę i hantawirusy. Jednocześnie pojawiły się obawy przed epidemią nowego wirusa. 

WHO monitoruje sytuację związaną z tajemniczą chorobą

Przypadki zagadkowej choroby odnotowano w Argentynie. Chodzi o tajemnicze zapalenie płuc, które nie jest ani COVID-19, ani grypą. Specjaliści robią co w ich mocy, aby dowiedzieć się jak najwięcej w temacie nowego schorzenia.

Warto zaznaczyć, iż u pierwszych sześciu pacjentów objawy wystąpiły między 18 a 22 sierpnia. Dwaj kolejni leczeni są w szpitalu, a jeden jest monitorowany z domu. Dodajmy, iż na tajemniczą chorobę zapadło ośmiu pracowników służby zdrowia i jeden pacjent OIOM-u, którzy byli leczeni w prywatnym szpitalu w Tucumán, w północno-zachodniej Argentynie.

„To, co łączy tych pacjentów, to ciężka choroba układu oddechowego z obustronnym zapaleniem płuc i komplikacje w obrazach rentgenowskich – bardzo podobne do koronawirusa, ale został on wykluczony” – przekazał lokalnym mediom Luis Medina Ruiz, minister zdrowia Tucumán.

Szef resortu dodał, że pacjentów przebadano pod kątem ponad 30 różnych infekcji wirusowych, w tym COVID-19, przeziębienia i grypy. Wszystkie testy dały negatywny wynik. Zatem choroba nadal pozostaje zagadką dla specjalistów.

Oczywiście władze podjęły stanowcze kroki w związku z zaistniałą sytuacją. Po pierwsze, próbki zostały przesłane do argentyńskiej Narodowej Administracji Laboratoriów i Instytutów Zdrowia w celu dalszej analizy. Po drugie, szpital został zamknięty, a osoby które miały kontakt z chorymi są izolowane. Należy także zaznaczyć, iż naukowcy sprawdzają, czy nowa choroba nie jest związana z epidemią bakterii, spowodowaną prawdopodobnie skażeniem wody lub klimatyzatorów.

Sytuację w Argentynie monitoruje na bieżąco Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Zachodni eksperci stwierdzili, że jest za wcześnie, aby zacząć bić na alarm. Nie zmieniają tego nawet podobieństwa do pojawienia się epidemii koronawirusa. Aktualnie podmiot skupia się na śledzeniu rozwoju zdarzeń. Dokładnie rzecz biorąc zajmuje się tym zespół wywiadu epidemiologicznego Europejskiego Centrum Kontroli Chorób oraz naukowcy WHO.

źródło: Polsat News

Zobacz również: