leki refundowane

Polscy farmaceuci ostrzegają. Prezes zarządu Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych nie kryje, że czeka nas załamanie na rynku leków refundowanych. O jakie dokładnie medykamenty chodzi?

Niebawem zabraknie tysięcy leków

Jakiś czas temu pojawiły się niepokojące doniesienia z polskich aptek. Farmaceuci ostrzegają, że zaczyna brakować leków. Z kolei Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nie ma mowy o problemach z dostępnością do medykamentów.

Tymczasem prezes zarządu Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych nie kryje, że sytuacja jest zła. „Leków na znaczną skalę może zabraknąć już wkrótce. I w aptekach, i w szpitalach” – stwierdził Andrzej Stachnik.

Wydaje się, że mężczyzna wie o czym mówi, gdyż jego związek odpowiada za ponad 90% zaopatrzenia polskich pacjentów w leki. „Będziemy dostarczać leki do aptek i szpitali tak długo, jak będziemy w stanie. Ale obawiam się, że to już krótka perspektywa” – przyznał Stachnik.

O jakie leki konkretnie chodzi? W tej chwili są kłopoty z dostępnością kilkudziesięciu produktów m.in. z niektórymi lekami używanymi w leczeniu cukrzycy bądź medykamentami przeciwzakrzepowymi.

Przyczyny kłopotów z lekami

Skąd tak trudna sytuacja z lekami? Zdaniem eksperów jedną z przyczyn jest problem z produkcją substancji czynnych w Chinach i Indiach. To jednak nie wszystko. Równie istotna jest tragiczna sytuacja finansowa, w której znajdują się hurtownie farmaceutyczne. Według Stachnika realny jest scenariusz, w którym nie będzie miał kto dystrybuować medykamentów w Polsce.

Warto podkreślić, iż chodzi przede wszystkim o leki refundowane. W związku ze sporymi kosztami dystrybucji leków niebawem może się okazać, że hurtownie farmaceutyczne zrezygnują z dostarczania do aptek oraz szpitali medykamentów refundowanych. Skupią się tylko na tych płatnych w 100% przez pacjenta.

Prezes podkreślił, iż w pierwszej kolejności może zabraknąć leków mniej popularnych, które są rzadziej kupowane przez pacjentów. Wynika to z faktu, że obecnie właściciele aptek nie mogą sobie pozwolić na utrzymanie w magazynie wielu opakowań różnych leków. Dlaczego? Musieliby najpierw sami za nie zapłacić. Niestety często są to medykamenty niezbędne niektórym osobom do życia. „Część firm upadnie, a w innych zarządzający uznają, że – by przetrwać – biznes musi się opłacać” – ocenił.

źródło: Money

Zobacz również: