wypadek

Ten dzień nie rozpoczął się dobrze. Właśnie napłynęła informacja o tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Nie żyje 11 osób, a wielu pasażerów jes rannych. Oto okoliczności dramatu.

W wypadku autokaru ponad 25 osób odniosło ciężkie obrażenia

„Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w kierunku Zagrzebia w Chorwacji. Z drogi zjechał autobus z polskimi rejestracjami” – podał jeden z chorwackich portali internetowych. Dramatyczne zdarzenie rozegrało się na 62. kilometrze autostrady A4 między Jarkiem Bisaškim a Podvorecem w sobotę rano, ok. godz. 5:40. Dodajmy, iż pojazd jechał w kierunku Zagrzebia – stolicy kraju.

Dokładne okoliczności wypadku autokaru nie są jeszcze znane. Służby cały czas prowadzą czynności, które mają pomóc ustalić, z jakiego powodu doszło do tragedii. Na razie wiadomo, że autokar nagle znalazł się w rowie. „Autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie” – przekazał rzecznik chorwackiej policji Marko Muric.

Niestety w wyniku wypadku autokaru kilkanaście osób poniosło śmierć. „Do tej pory wiemy, że zginęło 11 osób, a pozostałych rannych przewieziono do szpitali w Zagrzebiu i Varaždinie. Interwencja jest zakończona, strażacy wciąż są na miejscu” – podał komendant powiatowej straży pożarnej Željko Nagy.

Natomiast jeden z ratowników uczestniczących w akcji przyznał, iż z rozbitego autobusu wydobyto już wszystkich pasażerów. Mężczyzna podkreślił, iż około 25 osób zostało ciężko rannych.

Przykre wiadomości potwierdził rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. „Na miejsce jadą polskie służby konsularne oraz chorwacki minister spraw wewnętrznych” – zaznaczył przestawiciel resortu.

W tej chwili w miejscu wypadku autokaru pojawiły się ogromne utrudnienia. „Ruch na autostradzie A4 w kierunku Zagrzebia odbywa się jednym pasem z nakazem policjantów”, „Na trasie tworzą się ogromne korki” – poinformowali dziennikarze.

To jedno z najpoważniejszych tego typu tragicznych zdarzeń w ciągu ostatnich lat

„To jeden z najpoważniejszych wypadków drogowych w Chorwacji” – zauważyły media. Jednocześnie dziennikarze przypomnieli dwa inne zdarzenia z udziałem autokaru. We wrześniu 2008 roku na autostradzie A1 w pobliżu skrzyżowania Jadova i Zir zginęło 14 słowackich turystów. Powodem było zaśnięcie kierowcy. Pojazd z impetem uderzył w betonową podporę wiaduktu.

Z kolei w czerwcu 2012 roku w pobliżu tunelu Krpani na autostradzie Zagrzeb-Split zginęło 8 czeskich turystów, a 44 osoby zostały ciężko i lekko ranne. Wówczas autobus zjechał i przewrócił się.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: