Mateusz Morawiecki

Premier ostrzegł banki działające w Polsce. To pokłosie obaw dotyczących nowego rozwiązania tj. tzw. wakacji kredytowych. Mateusz Morawiecki stanowczo zaznaczył, iż instytucje bankowe muszą liczyć się nawet z surowymi karami. 

Premier Morawiecki zabrał głos w sprawie kredytów

Przypomnijmy, iż rząd wprowadził tzw. wakacje kredytowe. Instrument ten jest przeznaczony dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy.

Rozwiązanie zakłada, iż terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w czasie wakacji kredytowych pojawić to te związane z ubezpieczeniem.

Z pomysłu rządu może skorzystać ponad dwa miliony polskich rodzin. Według Morawieckiego ulga ma choć częściowo zrekompensować wysokie koszty kredytów. „Ludzie są wystraszeni inflacją, wysokimi cenami. Dążą do stabilizacji i oczekują ze strony państwa działań przynoszących ulgę, także w obszarze kredytów” – powiedział Mateusz Morawiecki. „Kredyt miał być przepustką do własnego domu, a nie kamieniem u szyi. Gdy raty stają się za wysokie, państwo interweniuje” – dodał premier.

W związku z wprowadzeniem nowego narzędzia, pojawiły się pewne obawy. Chodzi o to, że instytucje bankowe mogą celowo zniechęcać Polaków do skorzystania z tego rozwiązania. Z tego powodu polityk PiS ostrzegł tych, którzy zamierzają to uczynić. „Banki nie mogą ograniczać klientom skorzystania z tego narzędzia. Jeśli takie przypadki będą, na instytucje finansowe będą nakładane surowe kary” – oświadczył stanowczo Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

„Takie zachowanie banków będzie niedopuszczalne. Będziemy je piętnować. Banki muszą stosować się do regulacji przyjętych przez rząd i Sejm. Słyszałem, że banki próbują zniechęcać do tego narzędzia. Zgłaszajcie takie przypadki do prezesa UOKiK, on stara się przekierować znaczne siły eksperckie, by wyłapywać takie sytuacje. Będą surowe kary w przypadku łamaniu prawa” – podkreślił polityk.

Mateusz Morawiecki przekazał, iż wakacje dla kredytobiorców mają funkcjonować w okresie wysokich stóp. Zdaniem premiera „od 2024 roku, a może wcześniej” raty kredytów powinny spadać.

źródło: Interia

Zobacz również: