Adam Niedzielski

Osób zakażonych koronawirusem w naszym kraju przybywa z każdym dniem. Czy to oznacza, że niebawem powrócą obostrzenia, które towarzyszyły nam jeszcze do niedawna? Minister Adam Niedzielski właśnie zabrał głos w tej sprawie. 

Niedzielski nie kryje, że zbliżamy się do apogeum

Szef resortu zdrowia zabrał głos na temat sytuacji epidemicznej w Polsce podczas czwartkowej konferencji prasowej w Puławach.

Minister zaznaczył, iż aktualnie „obserwujemy pozytywne zjawisko, czyli hamowanie dynamiki wzrostu nowych zakażeń”. „Dzisiaj ta liczba, czyli 3,5 tys. przypadków to około 17-procentowy wzrost. Przez ostatni miesiąc te wzrosty były zdecydowanie bardziej dynamiczne. W stosunku tydzień do tygodnia były to wzrosty 60, a nawet ponad 80 proc.” – podkreślił Niedzielski. „To, że obecnie ta dynamika spada nie oznacza, że mamy do czynienia z apogeum kolejnej fali, to raczej znak, że do tego apogeum się ewentualnie zbliżamy” – dodał.

Adam Niedzielski przekazał, iż apogeum obecnej fali koronawirusa może nastąpić nawet w pierwszej połowie sierpnia. Zdaniem polityka w tym czasie liczba zachorowań na COVID-19 może wynieść około 7-8 tys.

Szef resortu zdrowia odniósł się także do pogłosek o powrocie do obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. „Nie będę w tym zakresie udzielał jednoznacznych odpowiedzi. Musimy pamiętać, że obecnie mamy letnią falę, jeśli dotrą to nas jakieś niepokojące sygnały, zwłaszcza w kontekście wzrostu hospitalizacji to będziemy podejmować decyzje” – oświadczył.

Jednocześnie Niedzielski nie wykluczył, że z nadejściem jesieni sytuacja może się nieco zmienić. „Istnieje również pewne ryzyko, że we wrześniu będziemy mieć więcej impulsów, które mogą doprowadzić do wzrostu zakażeń. Mowa o powrocie dzieci do szkół, powrotach coraz większej ilości osób do pracy i przebywaniu w zamkniętych pomieszczeniach” – wyjaśnił minister.

Przedstawiciel rządu zauważył, iż dużo będzie zależało od poziomu zakażeń pod koniec sierpnia. „Wtedy będziemy się zastanawiać nad wprowadzeniem ewentualnych ograniczeń, takich jak stosowanie maseczek w środkach komunikacji publicznej” – powiedział polityk. „To są jednak zapowiedzi z dużym zastrzeżeniem w perspektywie sierpnia takich obostrzeń nie planujemy” – dodał.

źródło: Polsat News

Zobacz również: