sanepid ostrzega przed lodami z automatu

W czasie wakacji z chęcią sięgamy po lody. Jednymy z najbardziej ulubionych są te z automatu. Z pewnością wyniki badań przeprowadzonych przez Sanepid nie ucieszą amatorów lodowych deserów.

Sanepid przekazał złe informacje dla amatorów lodów z automatu

Dziennikarze jednej ze stacji informacyjnych donieśli, iż Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie przeprowadziła doroczne badanie lodów w województwie zachodniopomorskim. Specjaliści Sanepidu sprawdza zwłaszcza nowe budki z lodami, których w okresie letnim pojawia się nad polskim morzem sporo.

W dniach 4-6 lipca Sanepid skontrolował stan automatów do lodów zlokalizowanych w zachodniopomorskich kurortach. Warto podkreślić, iż specjaliści pobrali 195 próbek z 39 stoisk, które znajdują się w miejscach, w których przebywa najwięcej turystów.

Dodajmy, że Sanepid przeprowadził badania pod kątem obecności bakterii chorobotwórczych, takich jak Salmonella i Listeria monocytogenes oraz w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych (bakterii Enterobacteriacae).

Niestety, wyniki przeprowadzonej kontroli są porażające. Okazuje się, że prawie co drugi automat nie spełnia norm w sprawie bakterii. Powodem takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednia higiena i niedokładne czyszczenie sprzętu.

Według badań przeprowadzonych przez przedstawicieli Sanepidu aż 43% pobranych próbek nie spełniało norm sanitarnych. „Próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast 85 próbek z 17 partii lodów zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae” – podała rzeczniczka zachodniopomorskiego Sanepidu Małgorzata Kapłan.

Inspektorzy Sanepidu nałożyli kary na lokale, które nie spełniły wymogów sanitarnych. Aż 6 miejsc zostało tymczasowo zamkniętych. Oczywiście wszystkie stoiska z lodami otrzymały nakaz zwiększenia rygorów sanitarnych.

Na koniec warto napisać kilka słów o Enterobacteriacae, które wykryto w niektórych partiach lodów. Czy rzeczywiście są groźne dla naszego zdrowia? Zdaniem specjalistów bakterie tego rodzaju mogą negatywnie wpływać na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dotyczy to szczególnie osób z obniżoną odpornością.

źródło: Poradnik Zdrowie

Zobacz również: