Donald Tusk Platforma Obywatelska

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy piątek do prokuratury trafi zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka. Z takim wnioskiem wystąpić zamierzają przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego z prezesem Adamem Glapińskim na czele.

Tusk i Siemoniak chcą „wyprowadzić Glapińskiego z NBP”

NBP opublikowało komunikat, w którym w mocnych słowach oceniło wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej. W dokumencie stwierdzono, że są „bezprawne pod kątem ewentualnego wypełnienia znamion przestępstw określonych w kodeksie karnym, w tym gróźb”.

Przypomnijmy, iz były premier Donald Tusk stwierdził w czasie konwencji w Radomiu, że jeśli opozycja wygra wybory to „wyprowadzi Glapińskiego z NBP”. W podobnym tonie wypowiedział się też wiceszef PO Tomasz Siemoniak. To właśnie z tego powodu przedstawiciele Banku Centralnego zamierzają złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obu polityków.

„W grę wchodzi groźba karalna i zamach na niezależność i suwerenność NBP”
– Siemoniak był uprzejmy powiedzieć: 'przyjdą silni ludzie i wyprowadzą prezesa’ (…) Bałbym się, gdyby Polska weszła w taki okres swojej historii, że silni ludzie będą wyprowadzać urzędników państwowych z instytucji, które się nie podobają. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie”, „Wchodzi w grę groźba karalna i zamach na niezależność i suwerenność NBP, próba wymuszenia na NBP jakiś decyzji” – tłumaczył Adam Glapiński. Prezes dodał, że departament prawny banku przygotowuje w tym temacie pisma do odpowiednich organów wymiaru sprawiedliwości.

Szef Banku Centralnego wyznał, że rozważa pociągnięcie do odpowiedzialności także Donalda Tuska. „Oczywiście, że tak. On przecież też mówił o siłowym wyprowadzeniu mnie z banku. Przypominam, że jestem mianowany przez prezydenta RP i ta decyzja była później zatwierdzona przez Sejm. Rozumiem, że (po ewentualnie wygranych przez PO wyborach) prezydent też stanie się nielegalny i też „silni ludzie” będą go wyprowadzać?” – powiedział Glapiński.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: