podwyżki ceny prądu

Szalejąca inflacja, wysokie ceny produktów w sklepach i wysokie stopy procentowe to nie jedyne problemy, z którymi muszą zmagać się Polacy. W górę szybują także ceny prądu. Spoglądając w ostatnie doniesienia można złapać się za głowę, a to jeszcze nie koniec.

Podwyżka ceny prądu. Wiadomo o ile i gdzie się jej spodziewać

Jak informuje portal wysokienapiecie.pl, ceny prądu ofercie PGNiG wzrosły aż o blisko 400%, jeżeli porównamy je z początkiem ubiegłego roku. A przypomnijmy, że jest tu mowa wyłącznie o cenach dla gospodarstw domowych. „Wzrosły z 0,42 zł/kWh na początku ubiegłego roku do 1,70 zł/kWh” – analizują dziennikarze rzeczonego źródła. To jeszcze nie wszystko.

O ile w zasięgu dystrybucji PGNiG znajduje się kilkadziesiąt tysięcy odbiorców, to podobne podwyżki, zdaniem ekspertów planowane są, albo już nawet wprowadzane, także u innych dystrybutorów energii.

„Od lipca 2022 roku PGNiG Obrót Detaliczny podniósł już gospodarstwom domowym ofertową cenę energii elektrycznej do niemal 1,39 zł/kWh netto – to dokładnie 400% stawki sprzed roku.” – analizuje portal wysokienapiecie.pl. To wciąż nie koniec złych informacji dla portfeli Polaków.

Znacząco wzrosła także opłata handlowa. „Do 28,45 zł/m-c netto” – wyliczają dziennikarze. Wcześniej opłata ta, a konkretnie w styczniu 2021 roku, wynosiła zaledwie 4,88 zł/m-c netto.

Póki co nowe ceny prądu nie są jeszcze aż tak drastyczne, bowiem wciąż obowiązuje tarcza antyinflacyjna, która obniżyła podatek VAT na energię elektryczną do 5%. Obowiązuje od końca lipca, ale prawdopodobnie zostanie przedłużona.

Dlaczego ceny prądu aż tak bardzo rosną?

Co jest powodem tego, że ceny prądu tak gwałtownie rosną? „Wzrosty cen w ofertach PGNiG nie są, niestety, oderwane od rzeczywistości. W czerwcu hurtowe ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły do 0,88 zł/kWh w podstawie” – czytamy w rzeczonym przez nas źródle.

PGNiG nie jest jedyną spółką, u której ceny prądu poszybowały bądź poszybują jeszcze w górę. „PGNiG nie jest jedyną spółką, która już drastycznie podwyższyła ceny w ofertach dla nowych klientów lub tych, którym kończą się umowy terminowe. Podobne działania musza podjąć także inni sprzedawcy energii, aby nie ponosić strat.” – analizują eksperci.

Czytając komentarze w mediach społecznościowych na temat tego, jak kształtują się obecnie ceny prądu i co spodziewane jest w przyszłości, wiele osób twierdzi, że ich budżet może tego nie wytrzymać. Zabraknie po prostu im pieniędzy.

źródło: wysokienapiecie.pl

Zobacz również: