adam glapiński

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej już po raz 10. z rzędu podniosła stopy procentowe. Tym razem z 6 do 6,50 procent. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. Tłumaczył tę decyzję oraz przyznał, kiedy możemy spodziewać się końca podwyżek stóp procentowych, a co za tym idzie, rosnących rat kredytów.

Powiedział to wprost. Adam Glapiński o końcu podwyższania stóp procentowych

Dzisiejsza konferencja prasowa Adama Glapińskiego zaczęła się dość zaskakująco. Prezes Narodowego Banku Polskiego zanim przeszedł do meritum, a więc stóp procentowych, postanowił wywołać do tablicy Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka.

Pierwszego z nich nazwał kłamcą. „Tusk łże” – rzucił Glapiński w kontekście słów wypowiedzianych przez lidera Platformy Obywatelskiej, jakoby Prezydent Andrzej Duda zlecił ekspertyzy, z których okazało się, że wybór Glapińskiego na drugą kadencję Prezesa NBP jest nielegalny.

Adam Glapiński zapowiedział także podjęcie kroków prawnych wobec słów Tomasza Siemoniaka, który w jednym z wywiadów telewizyjnych przyznał, że kiedy Platforma Obywatelska wróci do władzy, to Glapińskiego z NBP wyprowadzą silni ludzie. Glapiński, jak sam zasugerował szykuje pozew z tytułu groźb karalnych oraz prób wpływu na decyzje NBP.

Po tym wszystkim, Adam Glapiński zaczął tłumaczyć kolejną, już dziesiątą podwyżkę stóp procentowych. Prezes Narodowego Banku Polskiego przyznał, że jest ona koniecznością, żeby powstrzymać szalejącą inflację.

Znów przyznał, że tak duża inflacja ma wiele czynników zewnętrznych, w tym między innymi wojnę na Ukrainie. Adam Glapiński jest jednak pełen nadzieji, że w 2024 roku uda się wrócić do planu inflacyjnego, jakim jest 2,5%.

Adam Glapiński pokusił się także o stwierdzenie, kiedy możemy spodziewać się końca podwyżek stóp procentowych. Wygląda na to, że NBP jeszcze przynajmniej raz lub dwa podniesie stopy, a później… wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Co konkretnie przyznał Adam Glapiński?

„Jeśli inflacja po wakacjach będzie słabnąć, to rozpocznie się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych.” – wyznał, cytowany przez portal money.pl

źródło: money.pl, media

Zobacz również: