wybuch gazu

To nie jest dobra wiadomość. Koronawirus znowu jest w Europie. Niestety tym razem w nowej, gorszej postaci niż COVID-19. Czy grozi nam powtórka sytuacji sprzed dwóch lat? Oto co mówią eksperci.

Nowa choroba jest zupełnie inna niż COVID-19

Specjaliści ostrzegają, iż na Starym Kontynencie pojawiła się nowa choroba. Co ciekawe, COVID-22 wywodzi się od wariantu koronawirusa Omikron. Należy podkreślić, iż jest bardzo zaraźliwy i ma charakterystyczne objawy, które są intensywne i odmienne od tych, które wywoływał COVID-19.

Eksperci nie mają dobrych wieści. Na dzień dzisiejszy potwierdzono setki przypadków nowego koronawirusa w Europie. „Trwają badania nad szczepionkami, Covid-22 to inna choroba” – ostrzegł Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie.

Bez wątpienia z powodu wojny na Ukrainie i wysokiej inflacji europejskie społeczeństwo zdążyło zapomnieć o pandemii, maseczkach, lockdownach czy zamkniętych centrach handlowych. Niestety istnieje możliwość, iż sytuacja sprzed dwóch lat się powtórzy.

Mówi się, że koronawirus zmutował i w tej chwili występuje w Europie w nowej, jeszcze gorszej wersji zwanej COVID-22. „Nowy Covid” to inna choroba niż Covid-19. Jest bardzo zaraźliwa i ma charakterystyczne objawy, intensywne i odmienne od tych, które wywoływał Covid-19″ – przyznał regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie. „Powstałe mutacje są odmienne od oryginału. To warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka” – dodał Zapatero. Pozostali eksperci nie kryją, że w praktyce mamy już do czynienia z siódmą falą pandemii koronawirusa.

Specjaliści zabrali głos w sprawie objawów, które towarzyszą nowej chorobie. Są to: kaszel, gorączka, ból głowy, ból mięśni, omdlenia i niedociśnienie. Warto zaznaczyć, iż chociażby na Półwyspie Iberyjskim liczba zachorowań, w tym hospitalizacji, rośnie. Najczęściej w szpitalu lądują osoby powyżej 59. roku życia. Natomiast ogółem stwierdzono 841 przypadków.

źródło: se.pl

Zobacz również: