Jarosław Kaczyński

Najnowsze zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego wzbudziły obawy Polaków. Prezes PiS chce bowiem wprowadzić nowy podatek. Rządzący zapewniają, że nowa opłata nie uderzy w zwykłych obywateli. Zdaniem ekspertów będzie zupełnie inaczej. Oto szczegóły.

Kaczyński chce, aby banki płaciły dodatkową daninę publiczną

Prezes PiS zapowiedział, iż niebawem wprowadzi nowy podatek. Były wicepremier ds. bezpieczeństwa stwierdził, że w sytuacji szalejącej inflacji banki powinny znacznie zwiększyć oprocentowanie wkładów oszczędnościowych i depozytów. W tym momencie oscyluje ono na poziomie niższym niż procent.

„Nie chcę decydować za bankierów, ale musi to być solidny procent, nie na poziomie inflacji, ale na tyle, aby ludzie poczuli, że te pieniądze stracą znacznie mniej na wartości, gdy będą w banku” – zaznaczył Kaczyński w trakcie spotkania w Białymstoku.

Polityk ostrzegł banki, iż jeśli sytuacja się nie zmieni, rząd Zjednoczonej Prawicy jest w stanie wprowadzić nowy podatek. Z założenia miałby on uderzyć w zyski wynikające z różnic oprocentowania względem inflacji.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że nowy podatek nie byłby pobierany tylko w wyjątkowych przypadkach. Chodzi o sytuację, gdy bank prowadzi duży program inwestycyjny, który musi sfinansować bezpośrednio z zysku.

Plany Kaczyńskiego skomentowali specjaliści. Zdaniem ekspertów nowy podatek, który miałby uderzyć w banki, w rzeczywistości spadnie niemal w całości na klientów banków. Wydaje się, że zarówno sam prezes PiS, jak i jego zaplecze polityczne są tego świadomi. Jednakże w tej chwili partia rządząca bardzo potrzebuje przekierowania uwagi na banki zamiast na trudną sytuację gospodarczą w kraju.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się wprowadzenie dobrze przemyślanych rozwiązań prawnych. Dzięki nim banki nie przerzucą kosztów związanych z nowym podatkiem na swoim klientów.

Miejmy nadzieję, że jeśli słowa Kaczyńskiego zostaną zrealizowane, powstanie dobra regulacja prawna. Być może tym razem PiS nie stworzy dziurawej ustawy tak jak w przypadku Polskiego Ładu.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: