Andrzej Duda
Foto: YouTube

Z pewnością wielu Polaków zastanawia się jakim majątkiem dysponuje prezydent RP. Dzięki publikacji corocznego oświadczenia majątkowego Andrzeja Dudy dowiadujemy się ciekawych szczegółów dotyczących zasobów finansowych i posiadanych przez głowę państwa nieruchomości.

Szczegóły dotyczące majątku prezydenta Andrzeja Dudy

Jak co roku Sąd Najwyższy opublikował oświadczenie majątkowe prezydenta RP. Oszczędności Andrzeja Dudy wynoszą 30 tys. zł i 100 euro. To jednak nie wszystko. Na majątek głowy państwa składają się także nieruchomości i kilkaset akcji spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dokładnie rzecz biorąc Duda jest posiadaczem 446 akcji firmy Skotan. „Skotan S.A. to spółka giełdowa z wieloletnią tradycją o 100% kapitale polskim. Na bazie polskiej myśli naukowej i wypracowanych patentów działa w segmencie nowych innowacyjnych technologii” – dowiadujemy się z oficjalnej strony podmiotu. Do tego doliczyć trzeba także dwie polisy w III filarze na łączną kwotę ok. 89 tys. zł.

Jak już wspomnieliśmy, głowa państwa jest właścicielem nieruchomości. Mowa o dwóch mieszkaniach, które posiada wspólnie z żoną Agatą. Chodzi o 79-metrowe mieszkanie spółdzielcze oraz mieszkanie z garażem o powierzchni 132 m kw. Dodajmy, że prezydent wykazał w oświadczeniu również 325-metrową niezabudowaną działkę.

Warto zaznaczyć, iż powyższe dane dotyczą oszczędności Andrzeja Dudy na koniec minionego roku. W 2021 r. głowa państwa zarobiła brutto łącznie 281 991,43 zł. Co ciekawe, rok wcześniej pensja prezydenta RP była niższa o ok. 40 tys. zł. Dodajmy, iż 2020 r. polityk zgromadził dużo więcej pieniędzy. Było to:  50 tys. zł, 300 euro, dokładnie tyle samo akcji i polisy warte ok. 81 tys. zł.

Mówiąc o oszczędnościach trzeba wspomnieć także o zaciągniętych przez Dudę zobowiązaniach. Prezydent ma 497 tys. zł kredytu hipotecznego oraz kartę kredytową z limitem 20 tys. zł, na której jednak nie ma zadłużenia. Tym co zaskakuje jest fakt, iż wg oświadczenia majątkowego głowa państwa nie posiada samochodu.

źródło: Business Insider, www.skotansa.pl

Zobacz również: