Królowa Elżbieta II

Brytyjska monarchini mocno podpadła swoim poddanym. To aż dziwne, gdyż Królowa Elżbieta II znana jest ze swojego taktu i rozwagi. Tymczasem wystarczyła jedna nieprzemyślana decyzja, aby na horyzoncie pojawiły się poważne kłopoty.

Królowa Elżbieta II przesadziła z wydatkami

Z Wielkiej Brytanii nadciągnęły plotki jakoby brytyjska rodzina królewska borykała się z kryzysem finansowym. Co ciekawe, tym razem nie ma być temu winna żadna „czarna owca” w familii. To sama Królowa Elżbieta II miała wpędzić brytyjską monarchię w kłopoty.

Powodem okazały się zbyt okazałe wydatki samej głowy brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II miała wydać zbyt dużo na swój Platynowy Jubileusz. Obchody miały kosztować mniej niż 90 milionów funtów, a ostatecznie wyniosły ponad 100 milionów.

Wydaje się, że w związku z całą sytuacją, królewski księgowy, sir Michael Stevens, ma nie lada problem do rozwiązania. Przed nim zadanie polegające na uratowaniu budżetu rodziny królewskiej, który został narażony na szwank.

Eksperci zwrócili uwagę, iż wydatki rodziny królewskiej w 2021 roku były większe niż dochody pozyskane z funduszy publicznych. Chodzi o ponad 102,4 milionów funtów kosztów zamiast planowanych 86,3 mln funtów. Jak widać to kolosalna różnica.

Na co zostały przeznaczone tak ogromne sumy? Otóż z tej sporej kwoty, 51,8 miliona funtów wydano na codzienne prowadzenie monarchii, czyli utrzymanie pałacu oraz zapłatę honorariów personelu pracującego w posiadłości. Z kolei 34,5 miliona funtów to zobowiązania związane z przebudową Pałacu Buckingham. Dodajmy, iż ze względu na droższy remont, Królowa Elżbieta II musiała skorzystać z rezerw finansowych.

Warto zaznaczyć, iż przebudowa królewskich nieruchomości pochłonęła zdecydowanie więcej śroków niż zakładano głównie z jednego powodu. Otóż z powodu Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II prace remontowe musiały zostać przyspiszone. Wszystkim zależało na tym, aby Pałac Buckingham prezentował się pięknie w tak ważnym dniu. „Przyspieszyliśmy i zintensyfikowaliśmy prace, bo mieliśmy na uwadze, że zbliżają się obchody Platynowego Jubileuszu” – wyjaśnił królewski ksiegowy sir Michael Stevens.

Jak już wspomnieliśmy, Królowa Elżbieta II musiała wykorzystać pieniądze z rezerwy. To z pewnością nigdy nie leżało w jej naturze. W związku z tym niecodziennym wydarzeniem pojawiły sie spekulacje, iż monarchinii poważnie naraziła się Brytyjczykom. A wszystko z powodu jednej decyzji.

źródło: Pomponik

Zobacz również: