putin

Już blisko 130 dni trwa wojna w Ukrainie. Rosja wydaje się nie osiągać zamierzanych celów, a jedynie małymi krokami, ponosząc olbrzymie straty w ludziach i w sprzęcie, zdobywa kolejne centymetry ukraińskiej ziemii. Władimir Putin jest jednak innego zdania i twierdzi, że wszystko idzie zgodnie z planem. Prezydent Federacji Rosyjskiej został zapytany przez dziennikarzy o datę zakończenia wojny w Ukrainie. Jego odpowiedź zwala z nóg.

To pytanie zaskoczyło wszystkich. Władimir Putin odpowiada, kiedy koniec wojny w Ukrainie

Władimir Putin spotkał się z dziennikarzami, żeby zrelacjonować przebieg wojny w Ukrainie. Prezydent Rosji w swoim stylu wygłosił mocno propagandowe przemówienie. „Wszystko idzie zgodnie z planem” – przyznał. Choć wygląda na to, że sam w to nie wierzy, albo żyje w bardzo szczelnej bańce informacyjnej.

„Wyzwolenie Donbasu, obrona żyjących tam ludzi i stworzenie warunków, które zagwarantują bezpieczeństwo samej Rosji” – dodał po chwili, mówiąc o celach „operacji specjalnej”. Po przemówieniu Putina nadszedł czas na pytania od dziennikarzy.

W pewnym momencie sala zamilkła, kiedy jeden z przedstawicieli mediów zapytał Putina o dokładną datę zakończenia wojny w Ukrainie. Co odpowiedział Prezydent Federacji Rosyjskiej?

„Prace przebiegają spokojnie i rytmicznie. (…) Nie ma potrzeby mówić o żadnych terminach. Nigdy o tym nie mówię, bo to jest życie i to są realne rzeczy.” – odpowiedział Władimir Putin, po czym kontynuował swoją wypowiedź.

„Nie można tego wciskać w żaden deadline. Wiąże się to z intensywnością działań bojowych, która jest bezpośrednio związana z potencjalnymi ofiarami. Musimy przede wszystkim myśleć o ochronie życia naszych chłopaków” – dodał prezydent Federacji Rosyjskiej.

Jak widać, rosyjska narracja mocno się zmieniła. Nie tylko jeśli chodzi o cele wojny, które zdają się „maleć” z każdą wypowiedzią Putina, ale też o termin jej zakończenia. To miała być szybka, trwająca kilkanaście dni operacja. Wojna się przedłuża i jak w tym wszystkim brzmią słowa Putina, że wszystko idzie zgodnie z planem?

źródło: Onet, TASS

Zobacz również: