Adam Niedzielski

Pojawiły się doniesienia medialne, iż w życie ponownie wejdzie obowiązek zakrywania ust i nosa. Na temat ewentualnego powrotu maseczek wypowiedział się szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski o aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce

Adam Niedzielski wziął w dniu dzisiejszym udział w konferencji prasowej na temat reformy systemu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dziennikarze wykorzystali tę okazję, aby zapytać ministra o aktualną sytuację epidemiczną w Polsce. Przedstawiciele mediów poprosili także polityka o komentarz do spekulacji na temat powrotu obowiązku noszenia maseczek.

Pytanie dotyczące ponownego wprowadzenia tego typu nakazu nie pojawiło się przypadkowo. Otóż rzekomo władze Niemiec zamierzają przywrócić od października obowiązek zakrywania twarzy. Czy polski rząd rozważa podjęcie podobnego kroku?

Adam Niedzielski wypowiedział się na ten temat bardzo ostrożnie. Jednocześnie słowa ministra zdrowia pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Raczej nie grozi nam ogromny wzrost zachorowań. „Na pewno musimy liczyć się ze zwiększoną liczbą zakażeń, ale nie taką, która będzie paraliżować system opieki zdrowotnej” – przyznał przedstawiciel rządu.

Co do ponownego wprowadzenia nakazu zakrywania ust i nosa, Niedzielski podkreślił, że służby bacznie obserwują, co dzieje się w kraju. „Monitorujemy sytuację. Uważam, że formułowanie bardzo jednoznacznych prognoz na październik jest za daleko idące. Mamy dużo pozytywnych informacji. W naszej populacji ponad 90 proc. osób ma przeciwciała w wyniku szczepienia lub przejścia COVID-19” – zaznaczył minister.

Niedzielski zwrócił uwagę, iż ewentualne decyzje będą podejmowane „w zależności od sytuacji epidemicznej”. „Nie należy się podziewać, żeby przy tak dużej obecności przeciwciał była możliwość tak dużego zaburzenia życia społeczno-gospodarczego. Na pewno będziemy musieli się liczyć ze zwiększoną liczbą zakażeń, ale nie taką, która będzie paraliżować system opieki zdrowotnej” – stwierdził szef MZ.

Przypomnijmy, iż w Polsce obowiązek zakrywania nosa i ust został zniesiony 28 marca br. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, iż maseczki wciąż trzeba zakładać na terenie aptek i podmiotów leczniczych.

źródło: wp.pl

Zobacz również: