Patriarcha Cyryl

Najważniejszy duchowny w Rosji znowu zszokował świat. Patriarcha Cyryl zdaje się przechodzić samego siebie. Padły kolejne bulwersujące słowa. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy Patriarcha Moskwy i Wszechrusi powinien być określany mianem sługi Bożego.

Patriarcha Cyryl mówi o „cudzie danym przez Boga”

Głowa rosyjskiego Kościoła nadal wypowiada się pochlebnie na temat działań Władimira Putina na Ukrainie. Najwyraźniej patriarcha Cyryl nie widzi nic złego w tym, że Rosjanie gwałcą, torturują i zabijają ukraińskich cywilów, w tym kobiety i dzieci.

Według Cyryla rosyjskie wojsko w Ukrainie kieruje się wewnętrznym poczuciem moralnym opartym na wierze prawosławnej. Mówiąc te skandaliczne słowa powołał się na opinie duchownych, którzy towarzyszą rosyjskim żołnierzom na wojnie. Rzekomo kapłani ci „opowiadają mu o wielu przykładach odwagi i poświęcenia”. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi podkreślił przy tym, że rosyjscy wojskowi postepują tak wzorcowo nie z powodu „wysokich zarobków”, ale z „poczucia moralnego”.

Duchowny nie omieszkał skrytykować Zachodu. Jego zdaniem świat zachodni przeżywa obecnie „upadek wiary”. Natomiast w Rosji ciągle otwierane są nowe kościoły. Patriarcha Cyryl nazwał to zjawisko „cudem danym przez Boga”. Rosjanin dodał, iż to, co dzieje się w jego kraju, przeraża Zachód.

Oczywiście skandaliczna wypowiedź patriarchy Cyryla wywołała szereg komentarzy. Ludzie nie kryją oburzenia. Znany białoruski portal opatrzył słowa rosyjskiego patriarchy emotikonem klauna. Poza tym, w mediach społecznościowych opublikowano nagranie komentujące „niesamowite przykłady odwagi i poświęcenia” oraz „wewnętrznego zmysłu moralnego” rosyjskich wojskowych w postaci kradzieży, morderstw oraz innych przerażających czynów. Z kolei jedna z włoskich gazet mówi wprost o „błogosławieństwie Cyryla dla konfliktu”.

Czytając szokujące słowa Cyryla nie dziwi fakt, iż Wielka Brytania nałożyła na niego sankcje. Duchowny wielokrotnie dawał wyraz swojego poparcia dla wojny. Po inwazji Rosji na Ukrainę patriarcha powiedział, że wojna o „Świętą Rosję ma znaczenie metafizyczne”. Natomiast podbój Ukrainy nazwał kwestią wiecznego zbawienia. Mało tego, mężczyzna jest bliskim sojusznikiem prezydenta Władimira Putina.

źródło: onet.pl

Zobacz również: