Putin i Merkel

Angela Merkel uważana jest przez komentatorów za jedną z osób, które przyczyniły się do dominacji rosyjskiego sektora energetycznego w Europie. To między innymi ona uzależniła Unię Europejską od dostaw rosyjskiego gazu i ropy. Przez pewien czas Merkel milczała w związku z wojną w Ukrainie, jednak ostatnio coraz częściej zabiera głos. Właśnie przekazała swój pomysł, jak powstrzymać Władimira Putina.

Czy Angela Merkel powstrzyma Władimira Putina?

Zacznijmy jednak od tego, że w ostatnim czasie to właśnie Niemcy i Francuzi są na ustach niemal całego świata. Emmanuel Macron i Olaf Scholz po raz pierwszy w trakcie wojny postanowili odwiedzić Kijów. Zapowiedzili jednocześnie zdecydowane wsparcie militarne dla Ukrainy, ale z drugiej strony, wciąż uważają, że konieczny jest dialog z Rosją i Władimirem Putinem, który jest kluczowy w celu jak najszybszego zakończenia wojny.

Część komentatorów ma jednak odmienne zdanie, uważając, że rozmowy z Władimirem Putinem nic nie dają. Prezydent Federacji Rosyjskiej gra cynicznie i nie trzyma się żadnych ustaleń. W sukurs Olafowi Scholzowi przyszła jednak Angela Merkel. Była kanclerz Niemiec ma pomysł, jak zakończyć wojnę.

„Zimnej wojny nie udało się przezwyciężyć w odniesieniu do porządku bezpieczeństwa w Europie. Putin musi być traktowany poważnie” – przekazała Angela Merkel w rozmowie z portalem RND. To jeszcze nie wszystko.

Była kanclerz Niemiec potwierdziła także, że jeżeli pojawi się taka możliwość, to w późniejszym czasie może zostać mediatorem, pomiędzy krajami zachodnimi, Ukrainą, a Władimirem Putinem. „To pytanie nie pojawia się w tej chwili” – odpowiada jednak Angela Merkel, że w tej chwili taki wariant nie wchodzi w grę. Nie wiadomo jednak, co stanie się później. Jest otwarta na pomoc.

źródło: media, Onet

Zobacz również: