Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Niestety, ale nie widać końca rosnących cen. Coraz więcej płacimy za zakupy spożywcze, odzieżowe czy w innych sklepach i punktach usługowych. Portal money.pl donosi, że od minionego piątku tj. 17 czerwca 2022 wzrastają także ceny ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Gwałtowny wzrost kosztów polis może odczuć nawet 2,5 miliona polskich kierowców.

OC będzie kosztować dużo więcej. Podwyżki już weszły w życie

Jak donosi portal money.pl, od minionego piątku OC naliczane jest według nowych przepisów. Ubezpieczyciele zyskali prawdo do wglądu w historię mandatów oraz punktów karnych, gromadzonych przez kierowców. Poprzez to nawet 2,5 milionów polskich kierowców może czekać znaczący wzrost składki ubezpieczeniowej. Informacje te potwierdza Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ekspert informuje jednak, że wberw krążącym opiniom nie może być mowy o przeliczniku punktów karnych, gdzie np. za 10 zebranych punktów karnych, nasze ubezpieczenie wzrośnie o 10%. Wzrost składki ma być rozpatrywany indywidualnie i co ciekawe – nie każdy ubezpieczyciel musi z niego korzystać.

„Informacje o naruszeniach, które popełniliśmy, to uprawnienie, nie obowiązek. Realizowane w ramach własnej polityki rynkowej, ustalania składek OC. Mogą, ale nie muszą z tego uprawnienia korzystać. Trudno tu mówić o taryfikatorze, że za 10 pkt karnych mamy X wzrostu na cenie polisy, to tak nie działa” – dodaje Damian Ziąber.

„Nie możemy generalizować, że dla wszystkich ceny pójdą w górę. Ok. 2,5 mln kierowców w Polsce ma mandaty, można zakładać, że w związku z uprawnieniem, o którym mówimy, dostępem dla ubezpieczycieli do historii naruszeń, dla 2,5 mln osób mogą wzrosnąć ceny OC” – zakończył ekspert w rozmowie z portalem money.pl.

Niemniej jednak, warto przygotować się na podwyżki OC, które w większości przypadków wydają się być nieuniknione.

źródło: money.pl

Zobacz również: