Polscy turyści mogą mieć problem

Wakacje jeszcze się nie zaczęły, a już pojawiła się niepokojąca wiadomość. Chodzi o jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. Okazuje się, że być może polscy obywatele nie będą mieli jak wrócić do kraju. Sprawa jest na tyle poważna, że specjalne oświadczenie wydała ambasada.

Koszmar Polaków. Nie tak wyobrażali sobie wakacje

Z pewnością wakacje powinny się kojarzyć z wypoczynkiem, brakiem stresujących sytuacji, beztroską. Tymczasem, jeśli ziści się „czarny scenariusz”, Polacy wypoczywający w jednym z popularnych krajów mogą mieć spore problemy.

Mowa o chętnie odwiedzanej przez Polaków Tunezji. Polscy turyści martwią się, że nie będą mieli czym wrócić do ojczyzny. Skąd takie obawy?

Otóż w najbliższy czwartek tj. 16 czerwca odbędzie się ogólnokrajowy strajk powszechny, ogłoszony przez Tunezyjski Generalny Związek Pracy (UGTT). W związku z nim, wszystkie międzynarodowe loty do i z Tunezji zostały odwołane.

Z powodu akcji protestacyjnej największego w Tunezji związku zawodowego, który zrzesza ponad milion członków, spodziewany jest ogromny paraliż na lotniskach i w portach.

Warto dodać, iż Związek zawodowy przekazał, iż ogólnokrajowy strajk pracowników przedsiębiorstw państwowych ma na celu „obronę praw pracowniczych”. Jest to odpowiedź związkowców na decyzję rządu Tunezji dotyczącą zamrożenia płac.

„Dziś o północy wstrzymane zostaną wszystkie loty międzynarodowe i krajowe. Strajk obejmie również wszystkie morskie rejsy wycieczkowe” – ogłosił Wajih Zidi, przedstawiciel UGTT.

Tunezyjskie władze twierdzą, iż wspomniana decyzja została podjęta po to, aby kraj mógł otrzymać pożyczkę w wysokości 4 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przyznanie tych środków jest bowiem uwarunkowane przeprowadzeniem szeregu reform.

Organizatorzy lotów czarterowych uspokajają

Oczywiście przebywający w tej chwili w Tunezji Polacy niepokoją się, czy ich loty zaplanowane na czwartek 16 czerwca w ogóle dojdą do skutku. Przedstawiciele biur podróży uspokajają, że połączenia czarterowe będą się odbywać zgodnie z harmonogramem.

W sprawie ewentualnych kłopotów głos zabrała także Ambasada Polski w Tunisie. „Uprzejmie informujemy, że 16 czerwca br., w związku z zaplanowanym przez związek zawodowy UGTT powszechnym strajkiem w sektorze publicznym mogą wystąpić bardzo duże utrudnienia w międzynarodowych i lokalnych połączeniach lotniczych (udział w strajku zadeklarował Tunisair i Urząd Lotnictwa Cywilnego i Lotnisk) i morskich, do ich odwołania włącznie. Dodatkowo, w tym dniu wiele instytucji sektora publicznego (np. poczta, urzędy, służba zdrowia) mogą pozostawać nieczynne. Jednocześnie informujemy, że według informacji uzyskanych od organizatorów lotów czarterowych z i do Polski, czwartkowe loty mają odbywać się zgodnie z planem” – przeczytamy w oświadczeniu.

źródło: wp.pl

Zobacz również: