atak

Ukraińscy przywódcy nie kryją sporego zaniepokojenia. Pojawiły się wieści, że Turcja porozumiała się z Rosją. Sprawa wygląda na coraz poważniejszą. 

Mocne oskarżenia wobec Turcji

Wydaje się, iż kryzys związany z zablokowaniem eksportu zboża z Ukrainy jest coraz poważniejszy. Niewątpliwie ostatnie posunięcia Turcji mogą skomplikować i tak już trudną sytuację.

Strona ukraińska oskarżyła władze w Ankarze o to, że porozumiały się z Rosją kosztem Ukrainy. „W stosunku do Turcji pojawiły się oskarżenia o przyjmowanie rosyjskich dostaw zboża, które zostało uprzednio skradzione w ramach działań wojennych w Ukrainie. Ukraina powinna żądać dla siebie w każdym scenariuszu maksymalnych gwarancji bezpieczeństwa w zamian za otwarcie portu w Odessie” – zauważył Jakub Bielamowicz z Instytutu Nowej Europy.

Dodajmy, iż Polska zaangażowała się w rozwiązanie kryzysu żywnościowego. Dziennikarze podali, iż prezydent Andrzej Duda utrzymuje stały kontakt z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Oczywiście chodzi o umożliwienie eksportu ukraińskiego zboża.

„Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali na temat eksportu ukraińskiego zboża i rosyjskiej blokady na ten eksport. Takie rozmowy odbyły się w trakcie dwóch ostatnich, osobistych wizyt pana prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie” – przyznał szef gabinetu prezydenta, minister Paweł Szrot.

Niestety wiele wskazuje na to, iż Turcja zawarła niepokojące porozumienie z Rosją w sprawie ukraińskiego zboża. Światowe agencje informacyjne donoszą, iż oba kraje dogadały się odnośnie eksportu ukraińskiego zboża korytarzem morskim z portu w Odessie.

Warto podkreślić, iż Ukrainie nie podoba się takie rozwiązanie. Otóż Rosja w czasie wojny rozkradła ukraińskie zbiory. W związku z tym nie ma żadnego prawa do eksportowania zboża ani zawierania porozumień w jego sprawie, bo nie jest jego właścicielem. Co prawda, Kijów nie komentuje szerzej całej sprawy. Jednocześnie nie ukrywa swojego zaniepokojenia.

Dzisiaj tj. 8 czerwca ma odbyć się spotkanie w tej sprawie w Ankarze. Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ma się spotkać z przedstawicielem Turcji. Nie wiadomo, czy na spotkaniu zjawi się ktoś z Ukrainy.

źródło: wp.pl

Zobacz również: