pieniądze

Sytuacja gospodarcza w naszym kraju nie jest najlepsza. Eksperci ostrzegają przed zbliżającym się spowolnieniem gospodarczym. Poza tym, Polakom daje się we znaki ciągle rosnąca inflacja. Z tych powodów wielu zaczęło się zastanawiać, czy przypadkiem rząd nie będzie zmuszony do cięć w programach społecznych. Czyżby do Polaków miało trafić mniej pieniędzy niż w poprzednich latach?

Szefowa resortu finansów mówi wprost o przyszłości rządowych programów społecznych

W związku z nasilającymi się obawami, jakoby rządzący chcieli zmniejszyć wysokość świadczeń prospołecznych, głos w sprawie zabrała Minister Finansów. „W sytuacji spodziewanego spowolnienia gospodarczego rząd musi poszukiwać pewnej równowagi. Cięć w programach społecznych nie będzie. To jest bezpieczeństwo obywateli, dodatkowe zabezpieczenie” – zaznaczyła Magdalena Rzeczkowska. „Inflacja to jest problem globalny. Prawie wszystkie kraje świata z tym wyzwaniem się mierzą i to na poziomach inflacji niespotykanych od dziesięcioleci” – dodała szefowa resortu.

Jednocześnie polityk przypomniała, iż wysoka inflacja wynika ze wzrostu cen surowców energetycznych oraz żywności. „W szerokim zakresie są to zewnętrzne czynniki, które wpływają na ten poziom inflacji. Trzeba się tutaj w związku z tym spodziewać (…), że pewne spowolnienie gospodarcze jest na pewno przed nami, ale nie cięcia w wydatkach” – podkreśliła Rzeczkowska.

Przedstawicielka rządu wypowiedziała się także na temat ewentualnego podniesienia 500 plus do 700 złotych lub też zastosowania jakiegoś innego rodzaju waloryzacji. „Takiej decyzji na poziomie politycznym nie ma. My, jako Ministerstwo Finansów, nie uczestniczymy w tych rozmowach na ten moment. Tutaj czekamy na ewentualną decyzję polityczną. Natomiast też trzeba pamiętać o tej równowadze. Równowaga to jest godzenie czasami zupełnie sprzecznych interesów” – przyznała szefowa resortu finansów.

Marzena Rzeczkowska zwróciła także uwagę, iż rząd stara się zapewnić pomoc osobom, które najbardziej dotknęła inflacja. W ramach wsparcia władza przygotowała tarcze antyinflacyjne tj. m.in. obniżkę podatków w zakresie cen żywność, energii, paliwa czy nawozów.

źródło: money.pl

Zobacz również: