atak

Z pewnością najnowsze działanie reżimu Kim Dzong Una zaniepokoiło cały świat. Korea Północna stanowczo zareagowała na wspólne ćwiczenia USA i Korei Południowej. 

Korea Północna wystrzeliła osiem rakiet

W niedzielę 5 czerwca Kim Dzong Un wydał rozkaz wystrzelenia aż ośmiu rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Pociski odpalono w kierunku morza, u wschodniego wybrzeża Korei Północnej.

Niezwykle istotne jest to, że do tej demonstracji siły doszło zaledwie dzień po tym, jak Korea Południowa i Stany Zjednoczone zakończyły pierwsze od ponad czterech lat wspólne ćwiczenia wojskowe z udziałem amerykańskiego lotniskowca. Można zatem przypuszczać, że to reakcja reżimu Km Dzong Una na współpracę wojsk dwóch, bodajże najbardziej znienawidzonych przez dyktatora krajów.

„Pociski zostały wystrzelone z rejonu Sunan w pobliżu północnokoreańskiej stolicy, Pjongjangu” – podali dziennikarze powołując się na kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii.

Warto dodać, iż pociski zostały wystrzelone dzień po wizycie w Seulu specjalnego przedstawiciela USA ds. Korei Północnej, Sung Kima. Co ciekawe, amerykański dyplomata rozmawiał ze swoimi południowokoreańskimi i japońskimi odpowiednikami, Kimem Gunnem i Takehiro Funakoshim, na temat kroków, które należy podjąć w obliczu niepokojącego zachowania Kim Dznog Una. Otóż wiele wskazuje na to, iż Korea Północna przygotowuje się po raz pierwszy od 2017 r. do przeprowadzenia próby jądrowej.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż w zeszłym tygodniu USA zaapelowały o zaostrzenie sankcji ONZ wobec Korei Północnej w związku z wystrzeleniem przez nią rakiet balistycznych. Niestety Chiny i Rosja zawetowały tę propozycję. W konsekwencji doszło do pierwszego od 2006 r. rozłamu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Korei Północnej.

Kim Dzong Un robi to, co mu się podoba

Kim Dzong Un najwyraźniej czuje się bezkarnie. W ostatnich tygodniach Korea Północna przetestowała szereg rodzajów rakiet, w tej liczbie międzykontynentalną rakietę balistyczną (ICBM). „Pierwszy pocisk okazał się największą północną rakietą ICBM Hwasong-17, podczas gdy drugi, nieokreślony pocisk, jak się wydaje, zawiódł w trakcie lotu” – przekazali urzędnicy południowokoreańscy. Natomiast trzeci pocisk był rakietą balistyczną krótkiego zasięgu (SRBM).

Powróćmy jeszcze do wspomnainych ćwiczeń USA i Korei Połduniowej. Przez trzy dni południowokoreańskie i amerykańskie okręty trenowały na wodach międzynarodowych u wybrzeży japońskiej wyspy Okinawa. Szkolenie objęło obronę powietrzną, operacje przeciwokrętowe, przeciw okrętom podwodnym oraz operacje przeciwdziałania atakom morskim. Dodajmy, iż w ćwiczeniach uczestniczył amerykański lotniskowiec z napędem atomowym USS Ronald Reagan, a także inne duże okręty wojenne.

źródło: onet.pl

Zobacz również: