Zełenski

Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł świat przed poważnym zagrożeniem. Ma ono związek z działaniami armii rosyjskiej, które niebawem mogą doprowadzić do ogromnej katastrofy. Jej skutki obejmą nie tylko Ukrainę, ale i inne kraje.

Zełenski alarmuje w trakcie Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Bratysławie

Ukraiński przywódca wystąpił online na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Bratysławie. Wołodymyr Zełenski podkreślił, iż Rosjanie stwarzają poważne zagrożenie dla zbiorników wodnych we wschodniej części Europy, a także dla Morza Azowskiego i Morza Czarnego.

Dodajmy, że Zełenski nie miał na myśli używania przez Rosję zabronionej amunicji, ani bombardowania zakładów chemicznych. Prezydentowi Ukrainy chodziło o coś innego. „Jeśli zalewanie kopalń węgla w Donbasie będzie trwało nadal, trucizna, a nawet skażenie radioaktywne może dostać się nie tylko do rzek Ukrainy, ale także do Morza Czarnego i Azowskiego” – zauważył ukraiński przywódca.

W tym miejscu warto zauważyć, iż od 2014 roku, kiedy to część kopalni Donbasu dostała się w ręce prorosyjskich separatystów, sytuacja w wyrobiskach pogarszała się z każdym dniem. Niestety w tej chwili są one w opłakanym stanie. Do środka kopalni dostaje się woda. Natomiast władze prorosyjskich republik nie przeciwdziałają temu. Co gorsza, taka skażona różnymi substancjami woda trafia z kolei do okolicznych cieków wodnych i spływa do morza.

Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu miał na myśli głównie jedno takie miejsce. Mianowicie chodzi o kopalnię Junkom w obwodzie donieckim, gdzie w 1979 roku przeprowadzony został podziemny eksperyment atomowy.

W tej chwili gigantyczną jamę po eksplozji zakrywa betonowa kopuła, odporna na wstrząsy sejsmiczne i pożary. Jednakże nie jest ona odporna na wodę, a ta od kilku lat zalewa Junkom.

Jak donosi strona ukraińska, władze separatystycznej republiki donieckiej wpadły razem z Rosjanami na szalony i groźny pomysł. Otóż zamierzają zalać kopalnię. Ukraińcy obawiają się, że betonowy sarkofag nie wytrzyma naporu wody. Wówczas czeka nas katastrofa, a dokładnie skażenie radioaktywne.

źródło: wp.pl

Zobacz również: