Donald tusk

Lider Platformy Obywatelskiej pożegnał się z prestiżowym stanowiskiem. Jednocześnie Donald Tusk stracił całkiem spore pieniądze. Co dalej z karierą polityczną byłego premiera?

Donald Tusk stracił około 30 tys. złotych miesięcznie

Właśnie pojawiła się informacja, iż polityk Platformy Obywatelskiej odszedł z prestiżowego stanowiska w Parlamencie Europejskim. Otóż Tusk ustąpił z funkcji szefa Europejskiej Partii Ludowej, która zrzesza ugrupowania centroprawicowe i chadeckie. Miejsce Polaka zajął Niemiec z ramienia CDU, Manfred Weber.

Utrata stanowiska wiąże się rzecz jasna ze stratą wynagrodzenia. Trzeba przyznać, że Donald Tusk otrzymywał dosyć spore pieniądze za szefowanie EPL. Dziennikarze jednego z popularnych dzienników podali, iż jako lider europejskiej partii Polak mógł liczyć miesięcznie na ok. 30 tys. zł. Dodajmy, iż kwoty tej nie potwierdzili oficjalnie przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej.

Z jakiego powodu Donald Tusk zrezygnował z zajmowanego stanowiska i sporego uposażenia? Otóż po latach spędzonych w Brukseli polityk postanowił całkowicie zaangażować się w polską politykę.

Co ciekawe, kongres EPL zgodnie z planem powinien odbyć się dopiero w listopadzie tego roku, jednak ze względu na decyzję Tuska zjazd odbył się już teraz. Gdańszczanin postanowił na stałe wrócić do polskiej polityki, a także objął stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Warto podkreślić, iż Donald Tusk nie musiał wcale rezygnować z przewodzenia EPL. Formalnie i prawnie nie było żadnych przeciwwskazań do łączenia funkcji szefa PO i EPL. Lider opozycji stwierdził jednak, iż chce się w pełni zaangażować w politykę krajową. Stąd właśnie decyzja o odejściu z funkcji przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.

Chociaż Tusk stracił wspomniane 30 tysięcy złotych, to nie ma powodów do smutku. Dziennikarze podali, iż polityk złożył już wniosek o świadczenie emerytalne, które przysługuje mu dożywotnio z tytułu pełnienia w latach 2014-2019 funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Szef PO będzie otrzymywał emeryturę w wysokości 5 tys. 322 euro, czyli ok. 24 tys. zł miesięcznie brutto.

Media pokusiły się o podsumowanie zarobków Donalda Tuska. W ciągu pięciu lat szef PO zarobił ok. 6,6-6,7 mln zł brutto. Jak zauważyli dziennikarze, w czasach swojego szefostwa w RE Polak otrzymywał też diety na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania i budżetu reprezentacyjnego.

źródło: Business Insider

Zobacz również: