atak

Rosjanie kolejny raz udowodnili, że za nic mają ludzkie życie. Właśnie wyszło na jaw, iż rosyjscy żołnierze zaatakowali zbiornik z kwasem azotowym w Siewierodoniecku. Sytuacja jest naprawdę groźna. Władze obwodu wystosowały apel do mieszkańców.

Trwa rosyjska ofensywa na Siewierodonieck

Sytuacja w Siewierodoniecku jest aktualnie niezwykle ciężka. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, iż najpoważniejsza ofensywa Rosji jest skierowana właśnie na to miasto.

Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj przekazał, że rosyjska armia jest już na terenie miasta. Niestety do walk dochodzi w tej chwili nie tylko na obrzeżach Siewierodoniecka, ale także w środku miejscowości.

Z godziny na godzinę pojawiają się coraz mniej optymistyczne wieści. Lokalne władze przyznały, iż Rosja kontroluje już połowę miasta. „Większość Siewierodoniecka, w obwodzie ługańskim, jest pod kontrolą sił rosyjskich” – zaznaczył Serhij Hajdaj. Jednocześnie polityk dodał, iż miasto nie jest okrążone i nie ma ku temu przesłanek.

Według szefa obwodu ługańskiego, zniszczenia w Siewierodoniecku są już prawie tak ogromne jak w miastach Rubiżne czy Popasna. Infrastruktura krytyczna została niemalże całkowicie zniszczona. To jednak nie wszystko. Rosjanie uszkodzili 90% budynków mieszkalnych. Aż 60% z nich nie nadaje się do remontu.

Powoli Siewierodonieck zaczyna przypominać Mariupol. Z powodu ostrzałów do liczącego przed wojną ok. 100 tysięcy mieszkańców miasta nie trafia pomoc humanitarna. Nie ma również możliwości, aby ewakuować ludzi.

Rosyjscy żołnierze zaatakowali także miejsce, którego nie powinno się ostrzeliwać. „Rosjanie przeprowadzili nalot na Siewierodonieck, uderzyli w cysternę z kwasem azotowym w zakładach chemicznych” – podał Serhij Hajda.

W związku z tym, szef władz obwodu ługańskiego zaapelował do mieszkańców obwodu, by pozostawali w schronach i obserwowali kierunek wiatru. Polityk podkreślił, że kwas azotowy jest niebezpieczny dla człowieka przy wdychaniu, połykaniu oraz w razie kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi

Co ciekawe, w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujace toksyczną chmurę unoszącą się nad Siewierodonieckiem po rosyjskim ataku. Filmik opublikował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

źródło: onet.pl

Zobacz również: