Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość mają kolejne powody do radości. Wbrew temu co twierdziła część ekspertów, zamieszanie w szeregach Zjednoczonej Prawicy nie wpłynęło w negatywny sposób na poparcie dla rządu. PiS notuje rekordowe wyniki w sondażach wyborczych, a dystans pomiędzy ugrupowaniem Kaczyńskiego, a opozycją znów się powiększył.

Prawo i Sprawiedliwość pewne wygranej w przyszłych wyborach parlamentarnych

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość w cuglach by je wygrało. Opozycja nie potrafi złapać dystansu do PiS, a to kolejne potwierdzenie, że Polacy są zadowoleni z ostatnich działań rządu.

Według sondażu CBOS, obecnie Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie aż 36% badanych. Oznacza to wzrost aż o 4 punkty procentowe, porównując wyniki badania do sondażu sprzed miesiąca. Dawno Kaczyńskiemu nie rosło w tak szybkim tempie.

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, ale kolejny raz potwierdza się, że na nic zdał się powrót do polskiej polityki Donalda Tuska. Po chwilowym efekcie „nowej miotły” Platforma Obywatelska znów traci do PiS i to sporo. Na największą opozycyjną partię głosowanie zadeklarowało 19% badanych. Oznacza to co prawda wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do sondażu z kwietnia, ale PiS-owi rośnie szybciej.

Na trzecim miejscu w sondażu CBOS znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Na to ugrupowanie zamierza głosować 9% badanych i jest to spadek o 2 punkty procentowe. 4% badanych zadeklarowało głosowanie na Lewicę, 3% na Konfederację, a PSL może liczyć na poparcie 2%.

Zaskakuje też wysoka frekwencja. Z badania CBOS wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższym czasie, chęć pójścia do urn wyraziło aż 74% badanych.

„Badanie CBOS zrealizowano w dniach od 2 do 12 maja 2022 roku na próbie liczącej 1087 osób (w tym: 58,9 proc. metodą CAPI, 28,7 proc. – CATI i 12,4 proc. – CAWI).” – czytamy.

źródło: PAP, CBOS

Zobacz również: